Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Bachledówka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Bachledówka

Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Bachledówka

widok na bryłę Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej Bachledówka
Czerwienne-Bachledówka 341, 34-407 Ciche Region turystyczny: Tatry i Podhale
tel. +48 182658118
Na wzniesieniu Bachledówka, na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, 15 kilometrów od Murzasichla, znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej i klasztor paulinów. Sanktuarium przybliża pamięć o dwóch wielkich Polakach, Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz świętym Janie Pawle II.

Z Bachledówki, wzgórza w grzbiecie Gubałówki o wysokości 959 metrów, roztacza się piękna panorama Tatr, Gorców i Beskidów. Administracyjnie wzgórze znajduje się we wsi Czerwienne, porastają je łąki, a na szczycie znajduje się pauliński klasztor i kościół. Z Bachledówką wiążą się ciekawe  historie. Jedna z nich opowiada, że 100 lat temu zbójnik Bachleda miał tu swoją kryjówkę.

Paulini przybyli tu w 1955 roku i otrzymali stary dom, który wyremontowany i rozbudowywany stał się miejscem wypoczynkowo-rekolekcyjnym. W latach 1967–1973 częstym gościem był tu prymas Stefan Wyszyński, który regularnie w lipcu spędzał tu miesięczny odpoczynek. Rekolekcje na Bachledówce prowadził również metropolita krakowski Karol Wojtyła, który bywał tu co roku w latach 1967–1973. Dla upamiętnienia wakacji spędzanych tu przez Prymasa Tysiąclecia, paulini budują Dom Pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Będzie to edukacyjne, nowoczesne muzeum, multimedialne i interaktywne. Ma też służyć pielgrzymom i turystom jako miejsce odpoczynku.

Od początku w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej gromadzili się miejscowi górale. W 1984 roku przebudowano ją i wybudowano drewnianą dzwonnicę, założono też nowy cmentarz z kaplicą cmentarną. W 1985 roku poświęcono teren pod budowę nowego kościoła, który w 1991 roku konsekrował kardynał Franciszek Macharski. Świątynia słynie z niepowtarzalnego stylu budownictwa góralskiego oraz lekkiego, góralskiego wystroju wnętrza.