Facebook link

IX Dni Kultury Żydowskiej Sztetl Chrzanów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

IX Dni Kultury Żydowskiej Sztetl Chrzanów

IX Dni Kultury Żydowskiej Sztetl Chrzanów

Od 2021-09-30 do 2021-10-06
Chrzanów kirkut
Mickiewicza 13, 32-500 Chrzanów Region turystyczny: Oświęcim i okolice
tel. +48 327538711
fax. +48 326235173
Organizator: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
Mickiewicza 13, 32-500 Chrzanów
W dniach 30 września – 6 października w Chrzanowie odbędą się IX Dni Kultury Żydowskiej.
W programie spacery historyczne, warsztaty, wykłady, lekcje muzealne oraz zwiedzanie z przewodnikiem znajdującego się przy ulicy Podwale w Chrzanowie cmentarza żydowskiego sięgającego swoimi początkami połowy XVIII wieku. Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie nowa makieta Synagogi Wielkiej w Chrzanowie.

Chrzanów położony w zachodniej części Małopolski należy do najciekawszych miast związanych z kulturą judaistyczną na terenie województwa. Chrześcijanie i ludność żydowska żyła wspólnie w Chrzanowie przez 400 lat. Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Chrzanowie w XVI lub pod koniec XVII wieku, a od końca XVIII w. istniała już liczna gmina żydowska razem z sądem rabinackim, założono żydowski cmentarz i rozpoczęto budowę pierwszej chrzanowskiej synagogi. Żydzi w Chrzanowie trudnili się głównie kupiectwem i rzemiosłem.
Pamiątki, jakie pozostały po chrzanowskich Żydach to: zbiór judaików w chrzanowskim Muzeum obejmujący m.in.  przedmioty związane z kultem religijnym, jeden z największych kirkutów w Małopolsce z 1500 macewami, ubojnia rytualna (przy ul. 3 Maja), oraz głaz upamiętniający egzekucję 6 Żydów przeprowadzoną przez nazistów za nielegalny wypiek chleba (przy ul. Grunwaldzkiej).

Ekspozycja  judaików w Muzeum im. I. i M. Mazarakich zatytułowana „W synagodze i w domu żydowskim” przybliża bogaty świat obrzędowości żydowskiej. Prezentowane na niej przedmioty związane są z kultem religijnym, zarówno tym sprawowanym w synagogach, jak i tym odbywającym się w domach, przy okazji różnych świąt i uroczystości, zaś jej dopełnieniem są przedmioty codziennego użytku, archiwalia, malarstwo i grafika.


Na część wydarzeń Dni Kultury Żydowskiej obowiązują zapisy.  
Program dostępny na stronie : https://muzeum.chrzanow.pl/ix-sztetl-chrzanow-dni-kultury-zydowskiej/

IX Dni Kultury Żydowskiej Chrzanów