Facebook link

Zabudowa Stary Sącz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zabudowa Stary Sącz

Zabudowa Stary Sącz

Parterowe i jednopiętrowe budynki stojące przy rynku.
33-340 Stary Sącz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184460270
tel. +48 184460273
Miasto położone na Sądecczyznie, lokowane w latach 1268–1272, należy do najstarszych w Polsce. Zajmuje wzgórze między Dunajcem a Popradem, na skrzyżowaniu dawnego szlaku handlowego na Węgry i traktu z Nowego Sącza do Nowego Targu. Miasto od początku było związane z klasztorem klarysek, zapewniającym mu rozwój gospodarczy i kulturalny. Zachował się w nim średniowieczny układ ulic z rynkiem oraz wiele zabytkowych budynków z końcu XVIII, XIX i początku XX wieku, z których najcenniejsze tworzą zabudowę przyrynkową.

Niezwykłą cechą miasta jest niezmieniony od średniowiecza układ urbanistyczny z zabudową, opierający się na rynku i kościołach klarysek, franciszkanów i parafialnym. Na południe od rynku wznosi się gotycki kościół świętej Elżbiety z XVII wieku, od wschodu góruje klasztor klarysek z klasztorem franciszkanów, ufundowane w XIII wieku przez świętą Kingę. Z naroży prawie kwadratowego, brukowanego rynku wychodzi osiem ulic. Na jego środku stał ratusz, który spłonął w 1795 roku.

Zabudowa wokół rynku to głównie parterowe, rzadziej piętrowe domy z XIX i początku XX wieku, z podcieniami w pierzejach południowej i północnej. Są to szerokofrontowe, murowane domy mieszczańskie typu dworkowego, zbudowane po pożarze miasta w 1795 roku. Najcenniejszy, późnobarokowy Dom na Dołkach, to przebudowany dom z XVII wieku, wzniesiony z kamienia i kryty łamanym dachu gontowym, dziś siedziba Muzeum Regionalnego. W jego dwutraktowym wnętrzu zachowały się kolebkowe sklepienia, a w sieni posadzka z XVII wieku z rzecznych otoczaków. Drugą grupą są wolnostojące domy w typie wiejskim z bramami z ciekawymi wzorami z klepek lub zdobieniami. Malowniczości rynkowi dodają potężne lipy zasadzone w 1877 roku, oświetlenie i ogrodzenia oraz zachowany bruk.