Facebook link

Trasa zwiedzania Krynicy-Zdrój - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Trasa zwiedzania Krynicy-Zdrój

Trasa zwiedzania Krynicy-Zdrój

widok na fontannę w tle budynek uzdrowiska Krynica zdrój
Szacowany czas przebycia: 04:00
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 3,5 km
Krynica-Zdrój Region turystyczny: Tarnów i okolice
Krynica-Zdrój, to pięknie położone w Beskidzie Sądeckim miasto uzdrowiskowo-turystyczne. Ideę uzdrowisk i właściwości leczniczych tutejszych wód rozpropagował prof. Józef Dietl.
1) Zabytkowa zabudowa miejska i uzdrowiskowa
Czas dotarcia: 10 min, Czas zwiedzania: 10 min

Zabudowa miejska i uzdrowiskowa obejmuje liczne wille, pensjonaty i sanatoria ( przełom XIX i XX w.). Najbardziej znane są: drewniane "Witoldówka" i "Tatrzańska" w stylu szwajcarskim z 1888 r., renesansowo-klasycystyczny "Lwigród" z 1928 r. oraz modernistyczna "Patria" z 1934 r. zbudowana dla Jana Kiepury.

2) Europejski Festiwal im. Jana Kiepury
Czas dotarcia: 5 min, Czas zwiedzania: 10 min

Europejski Festiwal im. Jana Kiepury ma już wieloletnią historię. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1967 roku, a najważniejszą osobą obok wykonawców, którą powitano wówczas z wielkim entuzjazmem, była wdowa po Janie Kiepurze - Marta Eggerth.

3) Pomnik Nikifora
Czas dotarcia: 10 min, Czas zwiedzania: 10 min

Wizyta w Krynicy to okazja do poznania twórczości Nikifora (1895 – 1968). Epifaniusz Drowniak - bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, zostało oficjalnie ustalone dopiero w 2003 r.- to genialny samouk zaliczany do światowej czołówki malarzy prymitywistów. Przez większą część życia mieszkał samotnie i w nędzy, uważany przez otoczenie za upośledzonego psychicznie kalekę (miał wadę słuchu i wymowy). Zazwyczaj tworzył na przypadkowych skrawkach papieru, takich jak urzędowe druki, opakowania czy zeszyty szkolne. Większość jego prac to akwarele, chociaż u schyłku życia używał także kredek. Malował głównie w plenerze. Często można go było spotkać na krynickim deptaku.

4) Stary Dom Zdrojowy
Czas dotarcia: 10 min, Czas zwiedzania: 20 min

Stary Dom Zdrojowy został zbudowany w 1889 r. według projektu Juliana Niedzielskiego i Jana Zawiejskiego. Stoi w miejscu domu "Pod Barankiem", w którym odbywały się zebrania towarzyskie oraz przedstawienia teatralne i koncerty. W Starym Domu Zdrojowym można podziwiać stylowe wnętrza, z których najładniejsza jest Sala Balowa. W północnym skrzydle budynku mieści się pijalnia wody mineralnej "Mieczysław".

5) Kolej Linowo-Terenowa "Góra Parkowa"
Czas dotarcia: 10 min, Czas zwiedzania: 10 min

Kolej linowo-terenowa została wybudowana w 1937 roku, na tych samych zasadach co kolejka na Gubałówkę. Stacja dolna leży na wysokości 584 m n.p.m., górna na wysokości 732 m n.p.m.

6) Góra Parkowa
Czas dotarcia: 10 min, Czas zwiedzania: 30 min

Góra Parkowa jest otoczona pięknym Parkiem Zdrojowym poprzecinanym licznymi ścieżkami spacerowymi. Dodatkowo z wierzchołka góry rozpościera się niespotykany widok na okoliczne tereny.

7) Koniec – powrót na parking