Facebook link

Kwiatoń, Kamianna, Szymbark, Biecz, Ciężkowice - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Kwiatoń, Kamianna, Szymbark, Biecz, Ciężkowice

Kwiatoń, Kamianna, Szymbark, Biecz, Ciężkowice

Cerkiew Kwiatoń
Szacowany czas przebycia: 07:00
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 97 km
Kwiatoń Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski, Tarnów i okolice
Kwiatoń, Kamianna, Szymbark, Biecz, Ciężkowice
1) Kwiatoń – Cerkiew św. Paraskewy
Czas zwiedzania: 15-30 minut

Dawna cerkiew greckokatolicka w Kwiatoniu pod wezwaniem Świętej Paraskewy, uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Dziś służy jako kościół pomocniczy parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Cerkiew w Kwiatoniu jest budowlą drewnianą o konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej o ścianach pochyłych. Całość - zarówno ściany jaki i dach obita gontem, tylko partia izbicy pokryta jest pionowym szalunkiem. Budowla wznosi się na wydłużonym planie złożonym z trzech czworoboków; prezbiterium, nawy i babińca.
Świątynia otoczona jest niewysokim murem z drewnianymi bramkami konstrukcji ramowej, zwieńczonymi malowniczymi gontowymi daszkami z cebulastymi baniami.
Cerkiew została wzniesiona w drugiej połowie XVII w. Wieża pochodzi z 1743 r. Jest to najstarsza pewnie datowana wieża cerkwi łemkowskiej.

2) Kamianna – Skansen uli przy pasiece „Barć”
Czas zwiedzania: 30-60 minut

Skansen przedstawia historię bartnictwa. Zgromadzono kilkadziesiąt różnych uli, niektóre przypominają zamki, pałace, karety i zwierzęta. Codzienną pracę hodowcy łatwo obserwować zarówno w pasiece, jak i w zaciszu pracowni przygotowującej słodkie frykasy. Dopełnieniem atrakcji jest możliwość smakowania kilku różnych rodzajów miodu i jego przetworów w miejscowym sklepiku. Wśród wielu różnych dostępnych produktów znajduje się też dużo leków, co powoduje, że Kamianna jest cenionym ośrodkiem apiterapii. Inicjatorem miodolecznictwa był ksiądz dr Henryk Ostach, który zainicjował również Sądecki Dzień Pszczelarza, utworzył Dom Pszczelarza i to dzięki niemu miejscowość Kamianna jest kojarzona z produkcją pysznego miodu.

3) Szymbark k. Gorlic
Czas zwiedzania: 15 minut

Kasztel w Szymbarku – budynek wybudowany około 1540 r. jest najlepiej zachowanym na ziemiach polskich przykładem prostokątnego, zwartego dworu obronnego z narożnymi alkierzami, zwieńczonego okazałą attyką.

4) Biecz – miasto, którego dzieje sięgają XII w. oferuje wiele ciekawych zabytków architektury, nazywane jest „Perłą Podkarpacia”.
Czas zwiedzania: 60 minut
W Bieczu można zobaczyć:

- Ratusz – budynek z wysoką wieżą renesansową z XVI w. liczącą 56 metrów. Na jej szczycie znajduje się galeria widokowa, a w podziemiach mieści się średniowieczne więzienie tzw. turma.
Spod ratusza należy wejść w ul. Kromera i po przejściu około 100 m dochodzi się do murów miejskich i baszty
- Mury miejskie – średniowieczne mury obronne z XIV wieku wraz z barbakanem i basztami,
- Baszta Kowalska – zwana też plebańską, odbudowana pod koniec XX w. dziś stanowi siedzibę muzeum,
W pobliżu baszty znajduje się kolegiata (150 m)
- Kolegiata w Bieczu – kościół parafialny Bożego Ciała to jeden z najcenniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w całej Polsce.

5) Cieżkowice
Czas zwiedzania: 2-3 h
Skamieniałe Miasto

Wspaniałe formy skalne stworzone przez naturę o różnych kształtach, posiadających przeróżne nazwy – Grunwald, warownia dolna i górna, pieczarka, czarownica, borsuk, ratusz i wiele innych, które nawiązują do kształtu skałek. Po Skamieniałym Mieście porusza się wyznaczonymi ścieżkami.
Wąwóz Czarownic
Do Wąwozu Czarownic można rozpocząć wędrówkę od wejścia do Skamieniałego Miast, zgodnie z tablicami informacyjnymi lub niebieskim szlakiem z centrum Ciężkowic.
Wąski i głęboki wąwóz, który sam w sobie jest arcydziełem przyrody nieożywionej, prowadzi do skalnego wodospadu. Zwiedzanie tego zakątka, to wędrówka w dół, po wystających korzeniach drzew, drewnianych schodach i wąziutkich ścieżkach. Widok wodospadu jest niezapomniany, a szczególnie malowniczy i okazały po deszczach.