Lanckorona – miejsce aniołów i zakochanych

Fragment budynku pomalowanego na biało. Pod ścianą postawione dwa drewniane krzesła. Wokół budynku płot, na którym znajdują się kwiaty w doniczkach.
Lanckorona uznawana jest za najbardziej urokliwą wieś w Polsce, często określana jest także terminem „miasta Aniołów”. Perełka na mapie Małopolski położona na Bursztynowym Szlaku. Miejsce historycznej bitwy pod Lanckoroną i konfederacji barskiej. Urzekająca wieś położona jest na zboczu Góry Lanckorońskiej. Po dotarciu na stację pociągiem ma się wrażenie bycia na końcu świata. Wszechobecny spokój i klimat wiejski zachwycają każdego, a malownicze krajobrazy okolicy zachęcają do spaceru i włóczęgi. Lanckorona to miejsce idealne na jednodniowy wypad z Krakowa i okolic.

Rynek w Lanckoronie

To niezwykle klimatyczne miejsce i wizytówka wsi. Nietypowe ukształtowanie terenu (spadziste, o nachyleniu blisko 10 procent), brukowe uliczki i otaczające je drewniane chałupy z XIX wieku sprawiają, że spacer po lanckorońskim rynku przenosi turystów w czasie. Charakterystyczne zabudowania z domami podcieniowymi wokół rynku czynią go jednym z najładniejszych zespołów dawnego budownictwa drewnianego w Polsce. Zadbane parterowe domki pokryte są gontem, wzbogacone w ganki z kratownicowymi balustradami i pokryte podcieniami, pod którymi kupcy wystawiali niegdyś swoje towary. Drewniana zabudowa Lanckorony wpisana została na Szlak Architektury Drewnianej.

Do najlepiej zachowanych zabudowań należą te zlokalizowane przy wschodniej pierzei rynku oraz na sąsiednich ulicach: Świętokrzyskiej, Zamkowej, Krakowskiej i Piłsudskiego. Nie bez powodu rynek w Lanckoronie określany jest często „żywym skansenem”. W domostwach toczy się życie rodzinne, a od podwórka często schowane są tajemnicze, piękne ogrody niewidoczne od ulicy.

W Lanckoronie nie brakuje przytulnych kawiarni i restauracji tętniących życiem zwłaszcza wiosną i latem. W sieci krętych uliczek znajdują się sklepiki z pamiątkami i rękodziełem, kawiarnie i galerie. Jedną z najbardziej klimatycznych kawiarni i restauracji jest „Arka”. Zaaranżowana w zabytkowej chacie kusi również pięknym ogrodem.

Muzeum Regionalne – historia wsi od podszewki

W jednej z najpiękniejszych chat drewnianych przy rynku znajduje się Muzeum Regionalne profesora Antoniego Krajewskiego. To jedna z niewielu chat, która przetrwała ogromny pożar w 1868 roku. We wnętrzu znajduje się Izba Muzealna, w której znajdziemy zbiory etnograficzne z Lanckorony i okolic, na przykład narzędzia rolnicze, meble, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, strój. Bardzo ciekawym obiektem jest makieta Lanckorony sprzed pożaru i miniatury zabytkowych budynków. Jedna z ekspozycji poświęcona jest także konfederacji barskiej. Warto zajrzeć tu na chwilę, aby dowiedzieć się ciekawostek o historii tego wyjątkowego miejsca, jego tradycjach  i o lokalnej twórczości artystycznej.

Trasy spacerowe wokół góry Lanckorońskiej

Spacerując po Lanckoronie w stronę wzgórza zamkowego warto zatrzymać się w miejscu centralnym wsi przy jednym z zabytków sakralnych, przy kościele parafialnym świętego Jana Chrzciciela pochodzącym z XIV wieku, ufundowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Niewątpliwie warto zajrzeć do wnętrza świątyni i rzucić okiem na późnorenesansowy ołtarz główny, na którym prezentowany jest obraz przedstawiający Chrzest Chrystusa. Po drodze znajdują się także prawie stuletnie drewniane wille, z których najsłynniejsza jest „Bajka”, „Tadeusz” i „Modrzewiowa”. Lanckorona jest także miejscem zakochanych, można wybrać się tutaj na romantyczny spacer tajemniczą Aleją Cichych Szeptów (szlak koloru żółtego) i Aleją Zakochanych (szlak zielony). Ponadto turyści mogą wybrać się na spacer Dawnym Traktem Królewskim (trasa czerwona), Drogą na Moczary (trasa niebieska) oraz Drogą do Dawnego Kamieniołomu (trasa brązowa). Tablica informacyjna z trasami umieszczona jest na polanie pod ruinami zamku, spacery szlakami zajmują około godziny, ale warto w ten sposób spojrzeć z szerszej perspektywy na to zachwycające miejsce.

Warto przespacerować się także śladem urokliwych kapliczek. Jedna z nich jest murowana Kaplica Konfederatów Barskich, wzniesiona w 1910 roku i upamiętniająca konfederatów poległych pod Lanckoroną.

Zamek lanckoroński

Na wzgórzu dominującym nad Lanckoroną znajdują się ruiny gotyckiego zamku, który został wybudowany w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Losy zamku były dość burzliwe, a właściciele średniowiecznej twierdzy warownej z biegiem lat zmieniali się. Początkowo zamek znajdował się w rękach magnatów, następnie stał się główną fortecą konfederatów barskich, natomiast w 1772 roku przez Austriaków zaadaptowany na więzienie i pod koniec XVIII wieku został wysadzony w powietrze. Mimo, że do dziś zachowały się tylko fragmenty murów, wież i fos, warto jednak podjąć wysiłek i wspiąć się na Górę Lanckorońską (545 metrów nad poziomem morza). Roztacza się stąd przepiękna panorama na wieś i na zielone okolice.

Wieś ceramiki i aniołów

Lanckorona słynie z wyrobów ceramicznych i nie bez powodu nazywana jest „miastem Aniołów”. Porcelanowe, zachwycające kolorami naczynia zakupić można niemal na każdym kroku. Drugą oczywistą pamiątką z Lanckorony jest anioł. W wielu sklepach i galeriach znaleźć można rękodzielnicze podobizny aniołów. Każdego roku, w połowie grudnia, odbywa się tutaj Festiwal Aniołów. Na rynku odbywa się wówczas anielski jarmark, warsztaty, wernisaże, wystawy, koncerty i konkursy. Smakosze mogą spróbować „Anielskich Przysmaków” pochodzących prosto od lokalnych rolników.

Trasa bryczek konnych

A może by tak zwiedzić Lanckoronę intrygującym szlakiem bryczek konnych? Ta nietypowa trasa jest nawiązaniem do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas Lanckorona była rozwiniętym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym. Szlak bryczek konnych został poprowadzony przez pięć wsi gminy – rozpoczyna się w Podchybiu, dalej biegnie przez Izdebnik, Jastrzębie, Lanckoronę do Skawinek, mijając główne zabytki i miejsca widokowe Lanckorony. To bardzo piękna trasa poprowadzona widokowymi miejscami i dostarczająca wielu wyjątkowych przeżyć! To świetna alternatywa dla rodzin z dziećmi i propozycja na romantyczne spędzenie czasu dla zakochanych. Informacji na temat bryczek można zasięgnąć w Gminnym Ośrodku Kultury.

Okolice - Kalwaria Zebrzydowska

Najsłynniejszym miejscem w okolicy Lanckorony jest Kalwaria Zebrzydowska – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne wraz z klasztorem, przez wielu określane „polską Jerozolimą”. To wyjątkowe miejsce położone u podnóży góry Żar, oddalone zaledwie 3 kilometry od Lanckorony. Dla katolików to najważniejsze, obok Częstochowy, miejsce kultu i ośrodek ruchu pielgrzymkowego. Bazylika Matki Bożej Anielskiej, klasztor bernardynów i dróżki kalwaryjskie z zabytkowymi kaplicami należą do kompleksu kalwaryjskiego i stanowią pomnik historii  wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kalwaria słynie także z renomowanego rzemiosła, głównie stolarskiego i szewskiego.

Bursztynowe trasy rowerowe

Przez Lanckoronę prowadzi także urokliwy i bardzo malowniczy Bursztynowy Szlak Rowerowy, który powstał w ramach polsko-słowacko-węgierskiej inicjatywy ekoturystycznej. Trasa poprowadzona jest wzdłuż bardzo cennego przyrodniczo, krajobrazowo i historycznie traktu, który biegnie od Budapesztu po Kraków. Niewątpliwie jest to atrakcja na czas letni, ale szlak łączy interesujące miejsca i regiony, poprowadzony jest przez najsłynniejsze miejsca z zachwycającymi widokami. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Multimedia


 

Powiązane treści