Małopolska w rytmie eko – zawsze jest czas na ekoturystykę.

grafika z napisem Małopolska w rytmie eko
Począwszy od inauguracji letniego sezonu turystycznego zachęcaliśmy wszystkich podróżujących po Małopolsce, aby nie tylko planowali cele swoich wypraw, ale także zwracali uwagę na to w jaki sposób podróżują... Dzięki zmianie naszych turystycznych przyzwyczajeń, odpowiedniemu wyborowi tras turystycznych, z dala od zgiełku tłumów, ekologicznych środków transportu, takich jak rower, kajak, koński grzbiet, czy własne nogi, oraz miejsc noclegowych i lokalnego wyżywienia wpływamy pozytywnie na zachowanie małopolskiego krajobrazu, życie mieszkańców i osobisty poziom satysfakcji z podróżowania. Warto być ekoturystą!

Od połowy maja wykorzystywaliśmy każdy dostępny kanał komunikacji, aby przekonać do tego, że warto podróżować w rytmie eko… Zachęcaliśmy wszystkich, by myśląc o dłuższym urlopie, jak i krótkich wycieczkach, wybierali Małopolskę i zwiedzali ją zgodnie z zasadami ekoturystyki, z poszanowaniem przyrody i naturalnego krajobrazu, kultury i historii regionu, wybierali ekologiczne środki transportu, lokalne produkty i kameralne miejsca noclegowe z klimatem.
Przez cały letni sezon turystyczny odwiedzającym serwis visitmalopolska.pl, a także strony malopolska.pl i mot.krakow.pl oraz śledzącym media społecznościowe regionu serwowaliśmy ogromną dawkę inspiracji i pomysłów na wycieczki poza głównymi szlakami, w każdym zakątku Małopolski. Podpowiadaliśmy, nie tylko gdzie warto się udać i co zobaczyć, ale także co zjeść, jak kreatywnie i ciekawie zająć czas dzieciom, gdzie szukać wyjątkowego noclegu, a przede wszystkim jak wypoczywać w zgodzie z zasadami ekoturystyki. Swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem w niespiesznym, uważnym i odpowiedzialnym podróżowaniu  dzieliła i nadal będzie się dzielić Magdalena Petryna, przewodniczka beskidzka, edukatorska przyrodnicza i bolerka - nasz Ekoprzewodnik.
Do ekopodróży po Małopolsce zachęcaliśmy również na antenie Radia Kraków i Radia RMF FM, gdzie zwycięzcom konkursu dotyczącego najlepszych małopolskich ekodestynacji zapewniliśmy niezapomniane emocje i możliwość spojrzenia na Małopolskę z zupełnie innej perspektywy… podczas lotu balonem. O kampanii i ekoturystyce można było poczytać też sporo w Gazecie Krakowskiej i regionalnym portalu KRKnews.pl. Wszystko po to aby przekonać do podróżowania w rytmie eko jak największa liczbę odbiorców.
I nawet teraz, kiedy rower, czy kajak jest już zabezpieczony na zimę, a my bardziej myślimy o przygotowaniach do sezonu narciarskiego, planach na Święta, czy ferie spędzone w górach, konserwacji nart i odkurzeniu sanek, pamiętajmy, że ekoturystą jest się zawsze,  niezależnie od pory roku, wybranej destynacji, czy warunków atmosferycznych. Natura będzie nam wdzięczna za każdy gest i zachowanie, które pozwoli na ocalenie jej piękna i nieskazitelności.
Stale i niezmiennie przypominamy, że prawdziwym i niemal niewyczerpywalnym źródłem inspiracji do podróży w rytmie eko, po które zawsze warto sięgać są przewodniki autorstwa Dominiki Zaręby „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko”. Znajdziemy tam pomysły na krótkie wycieczki i dłuższe wyprawy dobre na każdą porę roku. To w końcu przewodniki stały się fundamentem dla całej kampanii.
Pamiętajcie więc, aby każda z Waszych podróży przebiegała w jedynym właściwym rytmie- rytmie eko!