Tarnów i okolice - cofnij się w czasie

Ratusz w Tarnowie
Wędrując po Tarnowie i jego okolicach nie można przejść obojętnie obok licznych muzeów, przypominających dawne czasy. Opuszczając katedrę i kierując swój wzrok w prawo, ujrzymy najstarsze muzeum kościelne w Polsce – Muzeum Diecezjalne. Blisko 500-letni budynek kryje w sobie liczne skarby sakralne i nie tylko. Arcydzieła malarstwa, rzeźbiarstwa, szaty liturgiczne przykują uwagę niejednego konesera sztuki.

Będąc na placu Sobieskiego, skręcając w lewo, w ulicę Krakowską, można... poczuć się jak w Wiedniu – to prawdziwa perła wśród ulic. W jednej z kamienic tej najważniejszej ulicy Tarnowa mieścił się niegdyś rząd ukraiński na uchodźstwie. Pomiędzy budynkami znajduje się dwór, a w nim jedno z najciekawszych polskich muzeów – Muzeum Etnograficzne, znane z jedynej w Europie wystawy poświęconej historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu, w trakcie organizowanych tu imprez, można wziąć udział w cygańskim ognisku, a także podziwiać tańce Cyganek ubranych w barwne stroje.

Zwiedzając Tarnów warto odwiedzić także Zalipie, urokliwą wieś z muzeum Zagroda Felicji Curyłowej. W miejscowości tej organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Dom Malarek w Zalipiu najstarszy w Polsce konkurs sztuki ludowej „Malowana Chata”. Domem Malarek jest ośrodkiem pracy twórczej, którego misją jest rozpowszechnianie wiedzy o sztuce regionu. 
Dysponując wystarczającą ilością czasu, warto wybrać się również do Wierzchosławic i Szczucina. W obu tych miejscach czeka na nas spora dawka wiedzy i inspiracji. W położonych na południe od Zalipia Wierzchosławicach znajduje się Muzeum Wincentego Witosa, czyli zagroda pierwszego premiera wywodzącego się ze wsi. W Szczucinie natomiast mieści się Muzeum Drogownictwa, jedno z najciekawszych muzeów techniki w Polsce. Zgromadzone są w nim stare maszyny i urządzenia drogowe, a także bogaty zbiór znaków drogowych czy słupów kilometrowych. Naprawdę warto tu zajrzeć! 

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


Zobacz więcej