Tarnów i okolice - miejsca kultu

Katedra w Tarnowie
W samym Tarnowie i okolicy jest kilka ważnych miejsc kultu. Jednym z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej (Bazylika Katedralna), w którym mieści się figura Matki Bożej Bolesnej wykonana w XVII w. w drewnie, uznawana za cudowną. Równie urokliwy jest drewniany kościółek Matki Bożej Szkaplerznej – przepiękny rokokowy ołtarz główny nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru. Mieści się w nim obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem słynący z wielu łask, a zdobią go korona oraz haftowane suknie. 

Godne uwagi jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – szczególnym kultem otoczone są tutaj relikwie błogosławionych Franciszka i Hiacynty. Ponadto nieopodal Tarnowa można podziwiać unikalne zabytki sztuki sakralnej, tj. drewniany kościół w Zawadzie, drewniany kościół w Skrzyszowie czy sanktuarium w Odporyszowie. W miejscowym Sanktuarium znajduje się cudowny obraz z wizerunkiem Matki Bożej Odporyszowskiej, a także źródełko które, według legendy, uratowało życie spragnionych żołnierzy. Jego wodzie wiele osób zawdzięcza zdrowie.

Warto odwiedzić Sanktuarium Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie i Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie – największe centrum maryjne w rejonie tarnowskim. Jest to jednonawowy kościół z bocznymi kaplicami i przepięknym barokowym ołtarzem, w którym znajduje się słynący z wielu łask wizerunek Madonny z Dzieciątkiem. 
Inne sakralne miejsca godne uwagi to dawna synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, kościół w Dębnie k. Tarnowa i Wał-Ruda gdzie urodziła się bł. Karolina Kózkówna.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści