Tarnów i okolice - perła renesansu

Zamek w Tarnowie

„Perła renesansu’’ – tak o Tarnowie i jego Starówce wypowiadają się wybitni znawcy sztuki. Tworzyli tu najwybitniejsi włoscy architekci i rzeźbiarze, tacy jak Bartolomeo Berecci, Jan Maria Padovano oraz Santi Gucci. Wędrując ulicami Tarnowa, możemy podziwiać renesansowe kamieniczki, mieszczące się w samym sercu rynku, Dom Mikołajowski wzniesiony w XVI w., Dom Florencki czy centralnie ulokowany Ratusz z 30-metrową wieżą i najstarszym w Polsce ręcznie nakręcanym zegarem. 

Nie można też nie zauważyć elementów kultury żydowskiej, takich jak bima, cmentarz i mykwa z pomnikiem Pierwszego Transportu do KL Auschwitz (14.06.1940 r.).  W Tarnowie znajduje się także monumentalny dworzec kolejowy z 1910 r., odnowiony w latach 2007-2010, który został zbombardowany w 1939 roku. Pasjonaci historii powinni odwiedzić również cmentarze wojskowe z okresu I Wojny Światowej. 

Tarnów słynie z monumentalnych, najwyższych w Europie pomników nagrobnych rodu Tarnowskich i Ostrogskich w Bazylice Katedralnej. Nad miastem górują ruiny zamku rodu Tarnowskich, które stanowią świadectwo znaczenia tego wpływowego rodu. 

Miłośnikom modernizmu polecamy wizytę w przemysłowej części miasta – Mościcach. Bogata historia dzielnicy fascynuje nie tylko historyków, ale także odwiedzających ją turystów, a jej zabudowa jest prawdziwym świadectwem minionych czasów. Architektom i budowniczym przyświecał nadrzędny cel - mieszkańcom miało się tu żyć wygodnie, budynki miały być funkcjonalne i optymalnie rozmieszczone na planie miasta. Nie bez znaczenia było połączenie architektury z pasmami zieleni, dzięki czemu projekt świetnie wpasował się w założenia idei „miasta ogrodów”. Otulone zielenią wille nawiązujące do ziemiańskich dworków z przełomu XVIII-XIX w., budynek Zakładów Azotowych, osiedle przyfabryczne (wpisane do rejestru zabytków), instalacja artystyczna Wilhelma Sasnala - Mościce to z pewnością jedna z najciekawszych dzielnic Tarnowa, na jej zwiedzanie warto poświęcić dłuższą chwilę!

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści