Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki) Kraków

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Mariacki) Kraków

Plac, na środku którego stoi pomnik. Na drugim planie fasada  kościoła z cegły z dwoma kwadratowymi wieżami. Na placu dużo ludzi, po lewej stronie ogródki z żółtymi parasolami.

Plac Mariacki 5, 31-042 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124220737
Jeden z symboli Krakowa. To z wieży tej świątyni mieszczącej się w samym sercu Krakowa słyszymy rozbrzmiewający co godzinę hejnał mariacki! Dzisiejszy kształt architektoniczny kościół uzyskał pod koniec XIV wieku. Wieże o nierównej wysokości zbudowane są na podstawie kwadratu. Ustawiona ukośnie do osi Rynku Głównego ceglana bazylika stoi na miejscu dawnej romańskiej świątyni, zniszczonej prawdopodobnie podczas najazdu Tatarów w XIII wieku. W dzisiejszej formie jest klasycznym przykładem architektury gotyckiej i jednym z najbardziej znanych zabytków Krakowa. Przyciąga rzesze turystów dzięki wyjątkowej architekturze i wnętrzu, które zdobi m.in. późnogotycki ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny dłuta Wita Stwosza

Kościół Mariacki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Polski. Położony w centrum miasta - na krakowskim rynku przy wejściu na ulicę Floriańską. Jest kościołem gotyckim, którego budowa przypada na przełom XIV/XV wieku na fundamentach znajdującego się tam wcześniej kościoła romańskiego. Pod koniec XIV stulecia kościół przybrał formę bazyliki.

Najbardziej charakterystyczne dla budowli są dwie wieże na fasadzie świątyni. Wieża wyższa, zwana Hejnalicą, ma 82 metry wysokości, zaś niższa mierzy 69 metrów i pełni funkcję kościelnej dzwonnicy. Z wieżami mariackimi związana jest legenda, według której ich budowy podjęli się dwaj bracia. Kiedy młodszy zorientował się, że jego praca nad wieżą postępuje wolniej, zamordował brata przebijając go nożem. Nóż, którym miał się posłużyć, wisi do dziś w Sukiennicach, przypominając tę ponurą historię.

Kolejnym znanym akcentem Mariackiej Bazyliki jest jego ołtarz autorstwa Wita Stwosza. To wspaniałe arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej późnego gotyku zostało ukończone w 1489 roku i do dziś jest podziwiane przez turystów z całego świata.

Aby dostać się do miejsca, z którego grany jest Hejnał Mariacki należy pokonać 239 schodów. Hejnał Mariacki po raz pierwszy rozbrzmiał 13 lutego 1838 roku w południe. W kościele Mariackim znajduje się 11 kaplic. W miejscu obecnego placu mariackiego jeszcze w XVIII wieku znajdował się cmentarz. Niektóre z epitafiów pochodzących z przykościelnego cmentarza zostały wmurowane w ściany bazyliki. Polichromie na ścianach kościoła Mariackiego wykonał Jan Matejko w latach 1890–1892.

Wirtualne zwiedzanie: https://www.pajorama.eu/mariacki/mariacki.html 

<>

Powiązane treści