Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej Gminnego Ośrodka Kultury Stryszawa
Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej Gminnego Ośrodka Kultury Stryszawa
Ludowe zabawki drewniane to symbol Beskidu Żywieckiego, a gmina Stryszawa i jej okolice słyną z ich wytwarzania od drugiej połowy XIX wieku. Zabawki z drewna robiono przy okazji wyrobu różnych drewnianych przedmiotów. Wytwarzały je całe rodziny zabawkarskie, najpierw chałupniczo, później rzemieślniczo. I tak przekazywana od pokoleń tradycja przetrwała do dziś.
Centrum od ponad 25 lat popularyzuje tradycje miejscowego zabawkarstwa, organizuje warsztaty, zajęcia i imprezy, dzięki czemu żywiecko-suskie zabawkarstwo w 2016 roku wpisano na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Siedzibą Centrum Zabawki Drewnianej jest murowany, jednokondygnacyjny budynek dawnej leśniczówki, wyremontowany w 2010 roku. W głównej sali znajduje się ekspozycja ludowych zabawek, można poznać ich historię i sposoby wytwarzania, obejrzeć prezentacje multimedialne oraz filmy o zabawkarstwie i beskidzkiej kulturze ludowej, wziąć udział w warsztatach. Wystawa zdjęć pokazuje zabawkarzy przy pracy. Jest też wystawa dzieł Stanisława Sikory, rzeźbiarza i medaliera ze Stryszawy.
Drugi drewniany budynek, wyremontowany w 2017 roku, mieści Dom Zabawkarza z rekonstrukcją warsztatu połączonego z kuchnią. W sali wypoczynkowej można coś wypić i zjeść, kupić pamiątkową zabawkę, dzieci mogą się pobawić w specjalnym kąciku. Na poddaszu jest sala wystawowo-warsztatowo-konferencyjna.
W ogrodzie urządzono nietypowy plac zabaw, Park Drewnianej Zabawki Ludowej z dużymi, drewnianymi, kolorowymi zabawki, jak: bryczka, bujany konik, dudek, drzewo z kolorowymi ptakami, chodaki, klepoki ze skrzydłami, karuzela czy kołyska i kolorowe koguty.