Facebook link

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej Gminnego Ośrodka Kultury Stryszawa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej Gminnego Ośrodka Kultury Stryszawa

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej Gminnego Ośrodka Kultury Stryszawa

Drewniane, żółte ptaki.
Stryszawa 740, 34-205 Stryszawa Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
tel. +48 338747003
Wyjątkowe miejsce na mapie Gminy Stryszawa, która słynie z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych. Powrót do dzieciństwa dla dorosłych, podróż do świata marzeń dla dzieci. To miejsce, w którym spędzić można fantastycznie czas, a przy okazji dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

Ludowe zabawki drewniane to symbol Beskidu Żywieckiego, a gmina Stryszawa i jej okolice słyną z ich wytwarzania od drugiej połowy XIX wieku. Zabawki z drewna robiono przy okazji wyrobu różnych drewnianych przedmiotów. Wytwarzały je całe rodziny zabawkarskie, najpierw chałupniczo, później rzemieślniczo. I tak przekazywana od pokoleń tradycja przetrwała do dziś.

Centrum od ponad 25 lat popularyzuje tradycje miejscowego zabawkarstwa, organizuje warsztaty, zajęcia i imprezy, dzięki czemu żywiecko-suskie zabawkarstwo w 2016 roku wpisano na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Siedzibą Centrum Zabawki Drewnianej jest murowany, jednokondygnacyjny budynek dawnej leśniczówki, wyremontowany w 2010 roku. W głównej sali znajduje się ekspozycja stała ludowych zabawek, która prezentuje historię i sposoby wytwarzania zabawek. Zwiedzanie jest podróżą w czasie, ponieważ przedstawia wybrane przykłady zarówno dawnych zabawek i współczesnych. Uzupełnieniem ekspozycji są prezentacje multimedialne oraz filmy o zabawkarstwie i beskidzkiej kulturze ludowej. Dopełnieniem ekspozycji jest wystawa dzieł  Stanisława Sikory, rzeźbiarza i medaliera ze Stryszawy oraz wystawa zdjęć wydrukowanych na płótnie, która prezentuje twórców zabawek, ich warsztat pracy oraz proces sprzedaży. Wizyta w Centrum Zabawki Drewnianej to także okazja do skorzystania z oferty warsztatów edukacyjnych. Uczestnicy mogą nauczyć się na przykład malowania i zdobienia drewnianych zabawek.

Centrum Zabawki Drewnianej to także nowo wyremontowany w 2017 roku, drewniany budynek nazywany Domem Zabawkarza. Wnętrza mieszczą wystawę będącą rekonstrukcją warsztatu pracy zabawkarza oraz jego mieszkania. Dodatkowo w budynku znajduje się sala rekreacyjno-wypoczynkowa, w której można odpocząć przy filiżance kawy i przekąsce oraz pobawić się zabawkami. Na poddaszu znajduje się sala wystawowo-warsztatowo-konferencyjna.

W skład kompleksu wchodzi też piękny ogród – nietypowy plac zabaw, Park Drewnianej Zabawki Ludowej, w którym znajdują się naprawdę duże, drewniane zabawki. To wyjątkowe miejsce zachęca do zabawy przy pięknej pogodzie, do pamiątkowego zdjęcia.

Bilet wstępu do Centrum Zabawki Drewnianej kosztuje 10 zł, udział w warsztatach, zależnie od tematu zajęć: 15 oraz 20 złotych.


Brak obiektów w wybranej kategorii.