Facebook link

Bolęcin - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Bolęcin

Bolęcin

Wyniosła skała wapienna otoczona krzewami i łąką

ul. Krakowska, 32-540 Bolęcin Region turystyczny: Oświęcim i okolice

Nieopodal Krzeszowic, niedaleko Puszczy Dulowskiej, na trasie z Krakowa do Katowic, leży Bolęcin.
Wieś ta w gminie Trzebinia, w powiecie chrzanowskim, w zachodniej Małopolsce, nazywana Wioską pod Skałą. To jedna z kilku wiosek tematycznych w Małopolsce.

Miejscowość ta znana była już przed wiekami, a pierwsza wzmianka o Bolęcinie pochodzi z 1398 r. Symbolem wioski jest unikatowa Skałka Triasowa - wapienny ostaniec powstały 215 mln lat na dnie ciepłego triasowego morza (jest pomnikiem przyrody nieożywionej imienia Stanisława Siedleckiego oraz jest zaliczana do Zielonych Pereł Gminy Trzebinia).
W czasach prasłowiańskich odbywały się przy niej magiczne rytuały. Krążą również legendy, że pod skałą wydrążono korytarze prowadzące do okolicznych zamków. Jedno jest pewne – w tym miejscu sama natura i człowiek tworzą rzeczy niezwykłe. W Bolęcinie można wziąć udział w warsztatach tańca i śpiewu z zespołem regionalnym, zwiedzić okolicę z lokalnym przewodnikiem i pospacerować ścieżką przyrodniczą. Odwiedzający Bolęcin (mali i duzi) poznają związane ze skałami wierzenia, baśnie i legendy, przesądy, ich właściwości magiczne i lecznicze.
Kolejną atrakcją Bolęcina jest nowo powstała przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Na terenie dawnego parku dworskiego stanęły interaktywne urządzenia edukacyjne, przybliżające historię i przyrodę okolicy.

Widokówka z Bolęcina