Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 293 Zakliczyn

Cmentarz wojenny numer 293 Zakliczyn

Na pierwszym planie polne żółte kwiaty, za nimi trzy kamienne nagrobki z gwiazdami Dawida i poniżej tabliczkami z napisami. Za nimi dwa kolejne nagrobki i po prawej fragment kamiennego ogrodzenia. Po lewej fragment niskiego budynku, drzewo i ogrodzenie z metalowych rurek. Nad wszystkim bezchmurne niebo.

ul. Spytka Jordana 5, 32-840 Zakliczyn Region turystyczny: Pogórza

To jedyny w tym rejonie cmentarz wojenny z grobami wyłącznie żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Obok siebie spoczywa jedenastu Żydów służących w armii austro-węgierskiej oraz jeden żydowski żołnierz walczący w oddziałach rosyjskich.

Żołnierze ci polegli prawdopodobnie podczas walk w grudniu 1914 roku lub w kolejnych miesiącach, gdy front bitwy gorlickiej zatrzymał się w pobliżu Zakliczyna.

Zbudowany na planie prostokąta niewielki cmentarz wojenny numer 293 znajduje się tuż przy zakręcie drogi z Zakliczyna do Gromnika. Ogrodzenie tworzą niskie betonowe słupki, pomiędzy którymi rozpięto ozdobny łańcuch. Wejście na teren nekropolii przez niską żelazną furtkę. Na mogiłach ustawiono kamienne macewy z gwiazdami Dawida. Głównym elementem dekoracyjnym cmentarza jest wkomponowana w ogrodzenie betonowa ściana pomnikowa nakryta zaokrąglonym daszkiem, po bokach której dobudowano dwa słupki. Jest na niej tablica inskrypcyjna z datą 1914–1915 i napis w języku niemieckim, który w tłumaczeniu brzmi: „Tylko ci, których kroki przywiodły do nas, zmarłych, godni są owoców naszego zwycięstwa”. Autorem projektu cmentarza wojennego w Zakliczynie jest Robert Motka.


Powiązane treści