Facebook link

Pałac Sanguszków, dawna siedziba cyrkułu i starostwa Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Pałac Sanguszków, dawna siedziba cyrkułu i starostwa Tarnów

Pałac Sanguszków, dawna siedziba cyrkułu i starostwa Tarnów

Zabytkowy reprezentacyjny  budynek z trójkątnym frontonem, pietrowy.
Plac Sobieskiego 5, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
Rezydencję w połowie lat 80. XVIII wieku wzniósł ówczesny właściciel miasta książę Hieronim Sanguszko. Dziś okazała budowla czeka na remont i zagospodarowanie.

Pałac usytuowano za Bramą Krakowską na Wielkim Przedmieściu, przy zbudowanym przez Austriaków trakcie cesarskim z Wiednia przez Kraków do Lwowa. W pierwszych latach był siedzibą magnacką. Na początku XIX wieku syn księcia Eustachy Sanguszko odsprzedał budynek władzom austriackim, które w 1825 roku umieściły w nim siedzibę cyrkułu. W 1846 roku, w czasie rabacji galicyjskiej, przywódca chłopski Jakub Szela rozmawiał w pałacu ze starostą Józefem Breinlem, a obok budynku składano ofiary rzezi. Później pałac długo był jednym z najważniejszych budynków użyteczności publicznej, po cyrkule od 1867 miało w nim siedzibę starostwo powiatowe. Od 2005 roku znajduje się w rękach prywatnych, stoi pusty i niezagospodarowany.

Barokowy, piętrowy pałac z XVIII wieku, w XIX wieku przebudowano w duchu klasycyzmu, o wieloosiowej fasadzie z obszerną sienią pośrodku. Po 1870 roku rozbudowano go, co zakłóciło klasycystyczny wygląd. W 1900 roku przebudowano w stylu neobarokowym. W XX wieku austriackie władze nadały mu jednolity charakter odpowiadający ówczesnej estetyce, projektu Szczęsnego Zaręby, dyrektora budownictwa miejskiego Tarnowa. Dziś to trójskrzydłowy, trójkondygnacyjny gmach zwieńczony trójkątnym frontonem z dwiema bramami.


Obiekty na trasie