Facebook link

Dwór Emila Zegadłowicza Gorzeń Górny - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Emila Zegadłowicza Gorzeń Górny

Dwór Emila Zegadłowicza Gorzeń Górny

Jasny piętrowy dwór otoczony zielenią widziany z boku.
Gorzeń Górny 1, 34-100 Gorzeń Górny Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
Klasycystyczny dwór w dwudziestoleciu międzywojennym był ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Dziś należy do Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny.

Parterowy dwór wzniesiony w XVIII wieku przez właściciela wsi Franciszka Skorupkę-Padlewskiego, rozbudowano na przełomie XVIII i XIX wieku, a klasycystyczny charakter nadała mu przebudowa w połowie XIX wieku. W 1876 roku kupił go Tytus Zegadłowicza, ojciec Emila i przeprowadził remont budynku, w którym mieściła się karczma. W dworze gościli: Leon Kruczkowski, Gustaw Morcinek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Vlastimil Hofman, Stefan Jaracz i Witold Hulewicz. Emil Zegadłowicz zgromadził bogate zbiory obrazów i rzeźb wybitnych polskich artystów z okresu międzywojennego. W czasie II wojny światowej w dworze mieszkali niemieccy żołnierze, którzy zrujnowali ogród, splądrowali dwór i wywieźli kolekcję sztuki, ocalały zbiory grafiki i malarstwa, wyposażenie dworu i część rękopisów. Po wojnie rodzina odzyskała posiadłość, w 1946 roku uporządkowano zbiory i zorganizowano w dworze muzeum biograficzne pisarza.

Dwór położony jest w parku z drzewostanem z XIX wieku i okazami w wieku 200–300 lat. Przed podjazdem stoją klasycyzujące posągi. Murowany, piętrowy dwór zbudowany na planie prostokąta, kryje dach dwuspadowy. Przed elewacją frontową znajduje się ganek z czterema filarami, podzielony balkonem na piętrze, zwieńczony attyką. Drugi ganek z dwoma filarami i balkonem na piętrze znajduje się przy elewacji szczytowej.

Znajdowało się tu muzeum poświęcone Emilowi Zegadłowiczowi z ekspozycją przybliżającą jego postać i twórczość, oraz zbiory oddające kulturalny klimat dwudziestolecia międzywojennego. W 2018 roku eksponaty oddano do Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej, a dwór zamknięto.