Gmina Klucze - Obiekt - VisitMalopolska
Jesteś tutaj:
Powrót

Gmina Klucze

Gmina Klucze

Podświetlona róża wiatrów na Pustyni Błędowskiej po zachodzie słońca. Obok róży roztacza się widok na pustynię oraz otaczające ją lasy.

Klucze Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

Gmina Klucze to obszar atrakcyjny kulturowo jak i przyrodniczo. Krajobraz gminy tworzą wzgórza i ostańce wapienne, rozległe lasy oraz dolina rzeki Białej Przemszy. Jednak najbardziej znanym obiektem turystycznym Gminy Klucze jest unikatowa pod względem przyrodniczym Pustynia Błędowska.

Pustynia Błędowska to największy w Europie śródlądowy obszar występowania piasków wydmowych z formami geomorfologicznymi typowymi dla krajobrazu pustynnego. Panoramę Pustyni Błędowskiej można podziwiać z punktów widokowych ("Czubatka" w Kluczach oraz "Dąbrówka" w Chechle), jak również dojechać w jej pobliże samochodem i drogą dostosowaną również dla osób niepełnosprawnych udać się na kompleks altan zwany "Różą Wiatrów", skąd można bezpośrednio wejść na teren Pustyni.

Teren Gminy Klucze jest objęty wieloma obszarami ścisłej ochrony przyrodniczej. Znaczna jej część leży w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd oraz Obszarów Natura 2000. Do zjawisk krasowych należą liczne wzgórza i skały – pomniki przyrody nieożywionej (Góra Szczypy, Skały nad Kopalnią, Góra Maśnica, Góra Winnica i Góra Piecki) oraz kilkanaście jaskiń, m.in. Błotna, Lodowa, Pod Porzeczką i Na Świniuszce. Urokliwymi miejscami są: Staw Czerwony i Staw Zielony (Klucze), Staw Stoki Kwaśniowskie (Stoki), źródło rzeki Minóżki (Rodaki), oraz wzgórza: Czubatka (Klucze) i Dąbrówka (Chechło). Na terenie gminy znajduje się 10 pomników przyrody: buki i ostańce skalne (Klucze, Jaroszowiec) oraz lipa (Rodaki).

Przez teren Gminy Klucze biegną szlaki turystyczne: Szlak Orlich Gniazd (ruiny średniowiecznego zamku na wzgórzu św. Krzyża w Bydlinie), Szlak Architektury Drewnianej (kościół św. Marka w Rodakach z wolnostojącą dzwonnicą datowany na 1601 r.), Szlak frontu wschodniego I Wojny Światowej (mogiły legionistów na cmentarzu w Bydlinie oraz zrekonstruowane okopy z czasów I Wojny Światowej, zrekonstruowane gawry (ziemianki) legionistów w Krzywopłotach), Przylaszczkowy Szlak Rowerowy, ścieżka pieszo-rowerowa Velo Przemsza.


Powiązane treści