Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kamienica przy ulicy św. Gertrudy 7 Kraków

Kamienica przy ulicy św. Gertrudy 7 Kraków

Stojąca na rogu ulic kilkupiętrowa zabytkowa, dobrze utrzymana kamienica. Na dole elewacja w kolorze różowym, wyżej - czerwona cegła.

Gertrudy 7, 31-046 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Wzdłuż Plantów, od Wawelu biegnie ulica Świętej Gertrudy, przy której zlokalizowana jest kamienica nr 7 – dawna siedziba redakcji najważniejszego pisma kulturalno-literackiego Młodej Polski „Życie”. Na łamach czasopisma toczyły się dyskusje o sztuce, jej roli i celach. Ilustrowane pismo skupiało wiele znanych artystów, literatów i krytyków.

Ilustrowany tygodnik literacko-artystyczno-społeczny założył w 1897 roku polski literat, krytyk i taternik Ludwik Szczepański. Początkowo pismo publikowało artykuły o tematyce społecznej, politycznej, narodowej. Skupiało się na aktualności informacji, które zapewniała stała współpraca z korespondentami z kraju i zagranicy. Z biegiem czasu i w wyniku kłopotów finansowych Ludwik Szczepański przekazał pismo Ignacemu Sewer-Maciejowskiemu, który z kolei przekazał redagowanie Stanisławowi Przybyszewskiemu, wielkiemu skandaliście, wyznawcy nowych trendów w sztuce. W ten sposób „Życie” ze społeczno-politycznego i kulturalnego tygodnika zamieniło się na dwutygodnik skupiony wyłącznie na sztuce.

W 1898 roku na łamach wydawnictwa opublikowano cykl artykułów pt. „Młoda Polska”, który był jednym z najwcześniejszych manifestów programowych nowej epoki oraz z którym wiąże się jej nazwa. Na łamach wydawnictwa swoje teksty publikowali między innymi Stanisław Wyspiański (kierownik artystyczny pisma), Kazimierz Przerwa Tetmajer, Jan Kasprowicz, Lucjan Rydel. Mimo ambitnych zamierzeń Przybyszewskiego, „Życie” upadło w 1900 roku, a przyczyniła się do tego głównie cenzura i ingerencja w kształt pisma.

Ulica Świętej Gertrudy to miejsce istotne także w historii polskiego i światowego kina. Od 1912 roku ulica słynęła z działalności pierwszego kina w Krakowie – Kina Wanda, które przetrwało do czasów współczesnych, ale niestety zostało zamknięte w 2002 roku. W kamienicy pod numerem 19 przez 24 lata mieszkał i pracował reżyser Wojciech Jerzy Has, dziś upamiętnia to wmurowana w fasadę budynku tablica pomiędzy numerami 18 i 19. Co ciekawe, przez 3,5 roku w kamienicy od numerem 18 przebywał także Roman Polański.


Powiązane treści