Facebook link

Kaplica świętego Rocha Krościenko nad Dunajcem - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kaplica świętego Rocha Krościenko nad Dunajcem

Kaplica świętego Rocha Krościenko nad Dunajcem

Wnętrze murowanej kaplicy. Ściany otynkowane, na wprost ołtarz, na ścianach obrazy, po bokach ławki.
ul. Trzech Koron, 34-450 Krościenko nad Dunajcem Region turystyczny: Pieniny i Spisz
tel. +48 182623015
tel. +48 798442822
Historia wotywnej kapliczki, stojącej przy dzisiejszej ulicy Trzech Koron na Ptaszkowej Górce, wschodnim przedmieściu Krościenka, sięga początków XVIII wieku, czasów gdy region w 1710 roku nawiedziła wielka epidemia dżumy. To jedna z najbardziej znanych kaplic w Pieninach oraz najstarsza kapliczka mszalna w okolicy.

W 1710 roku epidemia zdziesiątkowała ludność południowej Małopolski. Po jej ustąpieniu mieszkańcy Krościenka postanowili wybudować kaplicę z prośbą o opiekę do strzegącego od zarazy świętego Rocha. Budowę rozpoczął ksiądz Florian Wróblewski, proboszcz Krościenka w latach 1695–1725. Budowę prowadzono w latach 1710–1723, z przerwą w latach 1713–1715 gdy przez kraj przetoczyła się trzecia wojna północna i klęska głodu. W 1723 roku zbudowano nowy ołtarz i poświęcono kaplicę, w której modlono się do świętego Rocha, patrona chorych i cierpiących, by strzegł mieszkańców przed morowym powietrzem. Kaplicę remontowano w latach 1834 i 1875. Remont planowany na 1914 rok uniemożliwił wybuch I wojny światowej.

To kaplica murowana z kamienia, otynkowana, wzniesiona na planie prostokąta z absydalnym zaokrągleniem. Namiotowy, blaszany dach wieńczy czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę z baniastym hełmem. Kaplica ma trzy malutkie okienka i wejście po schodkach. Na ścianie znajduje się tablica wotywna, a nad drzwiami krucyfiks z 1985 roku, dzieło A. Wolskiego z Ptaszkowej.

W rokokowym ołtarzu głównym z końca XVIII wieku, znajduje się obraz w stylu chłopskiego baroku z 1865 roku, przedstawiający świętego Rocha z aniołem opatrującym mu nogę z objawami dżumy. Po bokach umieszczono obrazy świętych Sebastiana i Wawrzyńca oraz rzeźby świętych Franciszka z Asyżu i Dominika. Na ścianach bez polichromii wiszą obrazy Najświętszego Serca Jezusa, Matki Boskiej i stacje Drogi Krzyżowej. Żyrandol w 1991 roku wykonał Z. Chmielikowski z Ptaszkowej.

Kaplicę otaczają stare jesiony.