Facebook link

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Tarnawa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Tarnawa

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Tarnawa

Kościół o białych ścianach i czerwonym dachu z wolnostojąca dzwonnicą z przodu.
Tarnawa 83, 32-741 Tarnawa Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 146135589
Kościół powstał na początku XIX wieku. Wcześniej na tarnawskim wzgórzu stał drewniany kościółek wybudowany w XV wieku, który w trakcie swej długiej historii był też zborem kalwińskim.

Do 1576 roku właścicielem okolicznych ziem był Joachim Lubomirski, który drewniany kościółek z 1440 roku, w 1560 roku zamienił na zbór kalwiński. Było on pierwszym z rodziny, który przeszedł na kalwinizm i wytrwał przy zborze do śmierci. Kościół ponownie konsekrował biskup sufragan krakowski w 1628 roku.

W miejsce drewnianego kościoła, w 1803 roku wybudowano murowany, jednonawowy z sąsiadującą z nim murowaną dzwonnicą. W 1826 roku konsekrował go biskup tyniecki Grzegorz Tomasz. W 1856 roku kowal Jan Taboła ofiarował do świątyni niezachowany do dziś obraz Najświętszej Marii Panny. Ksiądz proboszcz Józef Kmiecik w latach 1898–1952 postawił plebanię, odnowił kościół i zmienił jego dach na blaszany. Dziś świątynia ma wystrój z czasów niedawnego remontu.

Jedynymi zabytkami w kościele są gotycko-renesansowa chrzcielnica z XVI wieku oraz renesansowa płyta nagrobna z płaskorzeźbą Joachima Lubomirskiego pochowanego w kościele w 1570 roku, na której przedstawiono go jako śpiącego rycerza w zbroi. Marmurowa tablica inskrypcyjna z łacińską informacją o pochowanym, od dziesięcioleci znajduje się w budynku gospodarczym przy kościele, zdemontowano też górną część nagrobka informującą o kalwińskim wyznaniu zmarłego.


Obiekty na trasie