Facebook link

Kościół św. Andrzeja Wrocimowice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół św. Andrzeja Wrocimowice

Kościół św. Andrzeja Wrocimowice

Jasna barokowa fasada kościoła podzielona w poziomie na 4 części za pomocą gzymsów, ozdobiona kolumnami i 4 pustymi niszami, widziana zza ogrodzenia
Pierwsza wzmianki o drewnianym kościele pochodzą z 1326 r. a za fundatora kościoła uważany jest chorąży krakowski Marcin Wrocimowski (herbu Półkozic), słynny uczestnik bitwy grunwaldzkiej.
Wieś przechodziła w różne ręce; jej ostatnim właścicielem był żupnik krakowski Mikołaj Koryciński, który zapisał Wrocimowice Andrzejowi Batoremu- generałowi bożogrobców. Obecny murowany kościół wzniesiono w latach 1748-54. Jest to jednonawowa i czteroprzęsłowa, orientowana budowla z dwoma bocznymi kaplicami nadającymi zewnętrznemu zarysowi kościoła kształt krzyża. Główne wejście umieszczone jest na wprost rokokowego ołtarza z drugiej połowy XVIII w. W centralnej jego części umieszczony jest obraz św. Andrzeja Apostoła, a po bokach Przemienienia Pańskiego i Wniebowzięcie Matki Bożej. Boczne ołtarze powstały w drugiej połowie XVIII w. Umieszczono w nich obrazy przedstawiające św. Jana Chrzciciela i św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Transept znajdujący się przy prezbiterium kończą z obu stron rokokowe ołtarze, a w nich barokowe obrazy: cud św. Jana Kantego z dzbankiem i Matka Boża Szkaplerzna. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej z zabytkowym dzwonem z 1530 r.