Facebook link

Krościenko nad Dunajcem - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem

Miejscowość położona w dolinie wśród zalesionych wzgórz.
34-450 Krościenko nad Dunajcem Region turystyczny: Pieniny i Spisz
To urocza miejscowość turystyczna, która leży pomiędzy Pienińskim Parkiem Narodowym, Gorczańskim Parkiem Narodowym i Popradzkim Parkiem Krajobrazowym.

Miejscowość jest siedzibą Pienińskiego Parku Narodowego – pierwszego w Europie i drugiego na świecie pogranicznego parku narodowego. Malownicze Krościenko jest znakomitym miejscem wypadowym dla turystyki górskiej, rowerowej, pieszej, konnej czy kajakowej. Stąd prowadzą szlaki na pienińskie i gorczańskie szczyty, między innymi na Trzy Korony i Sokolicę, Prehybę, Lubań, Turbacz. W Krościenku znajduje się przystań końcowa spływu Dunajcem. Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych, na których od dziesiątków lat organizowane są regularne spływy na flisackich tratwach stanowiące atrakcję na skalę światową. Spływ przełomem Dunajca pozwala przeżyć niezapomnianą podróż przez ten unikatowy zakątek Pienin. XIV-wieczne Krościenko posiada także wiele interesujących zabytków. Wymienić można między innymi: średniowieczny rynek, murowany kościół Wszystkich Świętych z XIV - XVI wieku, charakterystyczną zabudowę pienińską z przełomu XIX i XX wieku. Warto także zwiedzić wystawę dotyczącą przyrody, geografii, a także kultury, architektury i ekologii w Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego. Charakterystyczne dla Krościenka są źródła mineralne występujące na Zawodziu - prawym brzegu Dunajca. Wody o nazwach Stefan, Michalina i Maria są pomocne w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, płuc czy układu trawienia. „Stefan” oraz „Michalina” - to główne zdroje w Krościenku nad Dunajcem wypływające u podnóży Stajkowej Góry. Zdrowotny charakter wód został odkryty w latach 20. XIX wieku. Droga do źródeł kiedyś była deptakiem dla kuracjuszy, obsadzonym lipami przez Hieronima Dziewolskiego. Pomysł obsadzenia alei lipami był formą hołdu złożonego ofiarom rabacji galicyjskiej w 1846 roku. Pozostałości alei istnieją do dziś, kilkanaście lip jest pomnikiem przyrody.

Krościenko nad Dunajcem zostało laureatem w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku, w kategorii Miejsce z klimatem.

Więcej informacji na: http://kroscienko.pl/strefa-turystyczna/ 


Brak obiektów w wybranej kategorii.