Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Maczuga Herkulesa Sułoszowa

Maczuga Herkulesa Sułoszowa

Na zdjęciu na pierwszym planie można zobaczyć Maczugę Herkulesa. Na drugim planie jest widoczny Zamek w Pieskowej Skale.

Sułoszowa Region turystyczny: Kraków i okolice

Jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Doliny Prądnika. Wznosi się na terasie skalnej zwanej Fortepianem, u podnóża której niegdyś przepływał Prądnik. Maczuga Herkulesa posiada 25 metrów wysokości i zbudowana jest z wapieni skalistych; powstała w wyniku krasowej działalności wód. W przeszłości była nazywana Maczugą Kraka, Sokolą Skałą, Czarcią Skałą, Skałą Twardowskiego.

W poszukiwaniu herosa, czyli Maczuga Herkulesa. To niewątpliwie najbardziej charakterystyczna i najbardziej rozpoznawalna formacja skalna w Polsce. Zbudowana z twardych wapieni skalistych potężna, 25 metrowa skała, która kształtem przypomina broń mitycznego Herkulesa znajduje się w Pieskowej Skale w Dolinie Prądnika, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Utworzona całkowicie za sprawą czynników przyrodniczych, na skutek niszczycielskiej siły wiatru i mrozu, sprawia niesamowite wrażenie na tle gęstych lasów i zamku. Skała umiejscowiona jest na fundamencie skalnym zwanym Fortepianem. Wspinaczka jest zakazana, ale na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się żelazny krzyż upamiętniający jej zdobycie przez Leona Witka z Katowic w roku 1933. Dolina Prądnika, bardzo atrakcyjna pod względem krajobrazowym i przyrodniczym przyciąga wielu odwiedzających. Warto zaplanować wycieczkę zwłaszcza w odsłonie jesiennej, kiedy pejzaż mieni się tysiącem barw a jasne skały Maczugi Herkulesa, czy sąsiadującej Skały Mickiewicza i Napoleona wyróżniają się na kolorowym tle przebarwionych drzew. Na terenie Doliny Prądnika poprowadzonych jest wiele szlaków i ścieżek turystycznych. Warto zaplanować również wizytę w zamku w Pieskowej Skale.

Maczuga Herkulesa zostałą laureatem konkursu "Turystyczne Skarby Małopolski" w 2024 roku w kategorii "Unikatowa Atrakcja Turystyczna". 

 


Powiązane treści