Facebook link

Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Państwowej Akademii Nauk Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Państwowej Akademii Nauk Kraków

Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Państwowej Akademii Nauk Kraków

Część wystawy stałej w Muzeum Przyrodniczym

ul. Św. Sebastiana 9, 31-049 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 124225959
Zbiory Muzeum Przyrodniczego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie liczą ponad dwa miliony eksponatów. Najcenniejsze z nich to unikalny, liczący około 30 tysięcy lat, okaz nosorożca włochatego ze Staruni na Podkarpaciu oraz czaszka mamuta Mammuthus primigenius z Bzianki koło Rzeszowa, licząca 14000 lat.

Muzeum wywodzi się z Komisji Fizjograficznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, która powstała w 1865 roku. To niebywałe miejsce, w którym można zobaczyć to, co dziś już nie istnieje - wymarłe gatunki zwierząt, dowiedzieć się o ewolucyjnych procesach i mutacjach. Na wystawie stałej „Mięczaki świata” można zobaczyć wymarłe już amonity oraz współcześnie żyjące głowonogi, małże i ślimaki z całego świata. „Rozmowa z kamieniem” to z kolei wystawa minerałów i skamieniałości ofiarowanych muzeum przez Zbyluta Grzywacza, malarza, grafika i kolekcjonera. „Świat łowców mamutów. Paleolit - przyroda i sztuka" - ekspozycja stała przedstawiająca kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do tak zwanej megafauny plejstoceńskiej, wśród nich mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe i jelenia olbrzymiego. Oczywiście najcenniejszym okazem jest nosorożec włochaty, obok mamuta największy roślinożerca epoki lodowcowej. Jest to jedyny okaz nosorożca zachowanego w całości wraz ze skórą. Ma około 30 tysięcy lat.