Facebook link

Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Widok na Nowy Sącz o zmierzchy, w tle góry.
Rodzaj szlaku: pieszy
Sobieskiego 14a/2, 33-300 Nowy Sącz
tel. +48 184442922
tel. +48 513017830
W obrębie Nowego Sącza wyznaczono około 52 km Nowosądeckich Szlaków Spacerowych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Miasto leży w kotlinie, otoczone jest wzniesieniami Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego. Szlak podzielony jest na pięć odcinków, a na jego przejście potrzeba w sumie około 16 godzin.

Szlak „Zachodni” koloru czerwonego ma 10,5 km długości i rozpoczyna się w Trzetrzewinie, a prowadzi przez wzgórze Szcząb, Marcinkowice na Białowodzką Górę. Na Szcząb możemy też dojść szlakiem koloru zielonego, rozpoczynającym się przy drodze Chełmiec – Marcinkowice. Biegnie on Ścieżką Przyrodniczo-Leśną „Rdziostów”. Najdłuższy jest odcinek szlaku „Wschodniego” koloru zielonego. Ma 24 km długości, a na jego przejście potrzeba około 7 godzin. Jego początek znajdziemy w Dąbrowej (obok szpitala w dawnym dworze), a zaprowadzi nas przez Dąbrowską Górę, Klimkówkę, Kuminowiecką Górę, Librantową, Chruślice, Piątkową do Kamionki Wielkiej. Tu zaczyna się z kolei szlak „Południowy” koloru czerwonego o długość 11,5 km. Prowadzi przez Małą Górę, Nawojową, wzgórze Majdan (najwyższe w granicach administracyjnych Nowego Sącza) do Biegonic. Ostatni ze szlaków „Dąbrówka Polska – Majdan” jest koloru niebieskiego i ma 4 km długości.

23 lata temu Nowosądeckie Szlaki Spacerowe PTT prowadziły w zdecydowanej większości po drogach gruntowych, obecnie zastąpionych po części drogami asfaltowymi. Niezmienne natomiast pozostały piękne widoki jakie oferują na Kotlinę Sądecką i okalające ją pasma górskie. Nowosądeckie Szlaki Spacerowe PTT stwarzają Sądeczanom i Gościom odwiedzającym te tereny doskonałe warunki do poznania najbliższej okolicy, by przekonać się, że Ziemia Sądecka jest najpiękniejsza. Zainteresowani mogą zapoznać się z mapami Nowosądeckich Szlaków Spacerowych PTT zamieszczonymi na tablicach informacyjnych obok dworca kolejowego na Alejach Batorego i przy dworcu autobusowym na Alejach Wolności. 

Nowosądeckie Szlaki Spacerowe Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zostały wyróżniony w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2022 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.