Pijalnia Jana Krynica Zdrój
Aleja Nikofora, Krynica-Zdrój
Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Pijalnia Jana to jedna z trzech pijalni wód w Krynicy-Zdroju, obok Pijalni Głównej oraz Pijalni Słotwinki, dostępnych dla kuracjuszy.
Obecną pijalnię wzniesiono w latach 1922-1923 w wyniku przebudowania dwóch drewnianych pawilonów nad źródłami „Józef” i „Jan”. Jest to nieduży budynek modrzewiowy w stylu zakopiańskim. Po niedawnym generalnym remoncie kuracjusze odwiedzający Krynicę-Zdrój mogą znów w pełni korzystać z budynku – wypoczywać i relaksować się w komfortowych warunkach, raczyć się słynną wodą „Jan”, a także dostępną tylko w tej pijalni wodą „Józef”. „Jan” pomaga w leczeniu i profilaktyce schorzeń układu moczowego, pęcherzyka żółciowego, wątroby i chorób przemiany materii (cukrzyca, otyłość). "Józef" natomiast ma działanie moczopędne, słabo żółciopędne, lecznicze w niedokrwistości, ogólnie wzmacniające. W obiekcie dostępna jest też woda "Zuber", która uchodzi za jedną z najsilniej zmineralizowanych wód w Europie. Pomaga w schorzeniach układu pokarmowego, wątroby oraz cukrzycy.
Uzdrowisko Krynica-Żegiestów posiada kilkadziesiąt ujęć wody z czego siedem stosowanych jest w kuracjach pitnych (krenoterapia): Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz i Zuber.