Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pijalnia Jana Krynica Zdrój

Pijalnia Jana Krynica Zdrój

Alejka wśród zieleni i krzewów prowadząca do ażurowej wieżyczki z której wypływa woda. Za nią drewniany budynek z wieżyczką. Po prawej spacerujący ludzie. Dalej lasy i zachmurzone niebo.

Aleja Nikofora, Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184715522
Historia źródła Jan wypływającego w miejscu dzisiejszej pijalni sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy to zostało ono odkryte przez pracownika zdrojowego Jana Bojanowskiego. Na cześć odkrywcy źródło nosi nazwę Jan. Dzięki doktorowi Henrykowi Ebersowi źródło zostało ujęte w betonową cembrzynę i zwieńczone drewnianą altaną. W tym miejscu wydobywa się również wodę zwaną Józefem.

Pijalnia Jana to jedna z trzech pijalni wód w Krynicy-Zdroju, obok Pijalni Głównej oraz Pijalni Słotwinki, dostępnych dla kuracjuszy.

Obecną pijalnię wzniesiono w latach 1922-1923 w wyniku przebudowania dwóch drewnianych pawilonów nad źródłami „Józef” i „Jan”. Jest to nieduży budynek modrzewiowy w stylu zakopiańskim. Po niedawnym generalnym remoncie kuracjusze odwiedzający Krynicę-Zdrój mogą znów w pełni korzystać z budynku – wypoczywać i relaksować się w komfortowych warunkach, raczyć się słynną wodą „Jan”, a także dostępną tylko w tej pijalni wodą „Józef”. „Jan” pomaga w leczeniu i profilaktyce schorzeń układu moczowego, pęcherzyka żółciowego, wątroby i chorób przemiany materii (cukrzyca, otyłość). "Józef" natomiast ma działanie moczopędne, słabo żółciopędne, lecznicze w niedokrwistości, ogólnie wzmacniające. W obiekcie dostępna jest też woda "Zuber", która uchodzi za jedną z najsilniej zmineralizowanych wód w Europie. Pomaga w schorzeniach układu pokarmowego, wątroby oraz cukrzycy.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów posiada kilkadziesiąt ujęć wody z czego siedem stosowanych jest w kuracjach pitnych (krenoterapia): Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz i Zuber.


Powiązane treści