Facebook link

Przytulia Stryszawa - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Przytulia Stryszawa

Przytulia Stryszawa

Bukiet bzu na stole przed drewniana chałupą
Bartoszki 679, Stryszawa Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
tel. +48 536173241
„Przytulia” – to ponad stuletnia, drewniana chata, kryta gontem, która zachowała swój styl z poprzedniego wieku. Położona jest na krańcu wsi, w przepięknej scenerii Beskidu Makowskiego. Z tarasu rozciąga się widok na Jałowiec, a zachody słońca zapierają dech w piersiach. Wokół przebiegają liczne szlaki turystyczne i ścieżki spacerowe, prowadzące m.in. na Babią Górę, Police, czy Jałowiec. Okoliczne lasy obfitują w grzyby, maliny, jeżyny i poziomki.

„Przytulia” to odzwierciedlenie tradycji małopolskiej wsi. Charakter i wyposażenie, sprzęty, które służyły w gospodarstwie domowym i rolnym oraz rzeźbione w drewnie ptaszki i zabawki drewniane, z których po dziś dzień słynie wieś Stryszawa, decydują o jej wyjątkowości. Cisza, spokój, czyste powietrze, piękne widoki i sielski klimat „Przytulii” przyciąga turystów w każdym wieku. Wyposażenie chaty przypomina beztroskie lata dzieciństwa spędzone u babci na wsi. Kultywuje się tutaj tradycyjne stroje i potrawy. Do dyspozycji Gości oddano duży ogród z wiejskimi kwiatami, plac zabaw dla dzieci, huśtawki, hamaki. Z ławeczki pod stuletnią lipą można zachwycać się widokami i śpiewem ptaków. Odbywają się tu śluby, rocznice i podróże poślubne oraz inne uroczystości.

Chata jest przestronna, komfortowa i wygodna. W niebieskiej kuchni znajduje się piec kaflowy, w którym pali się drewnem, kredens, stoliki, ławka do siedzenia. Wnętrza zdobią haftowane makatki jak za dawnych lat, wyroby rękodzielnicze, ptaszki i zwierzęta rzeźbione w drewnie oraz olejne obrazy, malowane przez Gospodarza. Gospodyni wypieka ciasta drożdżowe według tradycyjnej receptury. Dawną oborę zaadaptowano na salon jadalny z biesiadnym stołem, kominkiem, biblioteką i kącikiem wypoczynkowym.

 

„Poczuj serce i ciepło Przytulii”

Historia drewnianych ptaszków, zaczęła się w 1890 roku. Inspiracją był album z kolorowymi ptakami, podarowany przez pustelnika mieszkańcowi Stryszawy. Oglądając kolorowy album, zaczął on rzeźbić w drewniane ptaszki, najczęściej pliszki, kraski, dzięcioły, jastrzębie oraz papugi. Było to bardzo dochodowe zajęcie, swoje prace sprzedawał na odpustach, jarmarkach oraz przyjeżdżającym handlarzom.

Pierwsze ptaszki wykonywane były z surowego drewna (sosna, lipa) i malowane jaskrawymi farbami roślinnymi. Z biegiem lat zastąpiono je farbami olejnymi i akrylowymi. Pojedyncze ptaszki, a nawet całe ptasie rodzinki, będące początkowo głównie zabawkami dla dzieci, dziś są elementem dekoracyjnym stryszawskich domów. Ozdabia się nimi choinki i sufity. Traktowane są jako talizmany, zapewniające szczęście i dostatek. Dlatego obdarowuje się nimi nowożeńców, stroi sale weselne, nowo zamieszkałe domy. W „Przytuli”, zarówno dzieci jak i dorośli, chętnie malują drewniane ptaszki w ogrodzie, na tarasie lub w „niebieskiej kuchni”.

W ofercie pobyty 5-dniowe (od obiadokolacji w poniedziałek do śniadania w piątek). W ramach pobytu Gospodarze zapewniają dodatkowe atrakcje:

  • zajęcia artystyczne – malowanie ptaszków i zabawek według wzoru lub własnej inspiracji (2 godz.),
  • wycieczka do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie,
  • piesza wycieczka urokliwym Szlakiem Niebieskim do Stryszawy,
  • wieczór przy ognisku z degustacją lokalnych potraw: żurek po stryszawsku, kołacz drożdżowy na słono, kluski kładzione.