Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin Maków Podhalański - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin Maków Podhalański

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin Maków Podhalański

Kościół o białych ścianach i czerwonych dachach.
ul. Kościelna 14, 34-220 Maków Podhalański Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 338771120
tel. +48 338771663
W centrum Makowa Podhalańskiego stoi kościół Przemienienia Pańskiego. Od 1590 roku w ołtarzu głównym świątyni znajduje się otaczany czcią obraz Matki Boskiej.

Nową murowaną nawę i kościelną fasadę frontową wzniesiono w latach 1826–1828 po zburzeniu drewnianej nawy trzeciej świątyni, z której zachowano murowane barokowe, opięte przyporami prezbiterium z kaplicą z lat 1697–1701, z zachowanymi gotyckimi detalami. Obecna późnoklasycystyczna świątynia to czwarty budynek w tym miejscu, konsekrowany w 1833 roku.

Jest to kościół trzynawowy, halowy, nawy boczne od głównej oddzielają arkady, sklepienie jest żaglastą. W wieży zegarowej krytej hełmem z 1891 roku, wiszą dwa dzwony z XVI i XVII wieku. Frontową fasadę zdobi szeroki ryzalit z trójkątnym przyczółkiem.

W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej z XVI wieku, którego cudowność władze kościelne potwierdziły w XVIII wieku. Obraz, przesłonięty ogniotrwałą blachą z wizerunkiem św. Anny, ukoronował papież Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1979 roku.

Najważniejszy odpust w sanktuarium przypada na uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w dniu 8 grudnia. Drugi odpust ma miejsce w święto Przemienienia Pańskiego dnia 6 sierpnia i obchodzony jest w niedzielę najbliższą tej daty.