Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej Kraków

Sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej Kraków

Sanktuarium MB Płaszowskiej, Kraków
ul. Saska 2, 30-715 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126565804
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w krakowskim Płaszowie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

W 1928 roku w Płaszowie księża sercanie zbudowali dom zakonny. W latach 1930–1931 zbudowano niewielki, modernistyczny, jednonawowy kościół projektu Franciszka Mączyńskiego. Jego konstrukcję wykonano z żelbetu, a ściany wymurowano z cegły. Ufundowano też boczny ołtarz poświęcony Matce Bożej Płaszowskiej.

Obraz Madonny na desce lipowej w XV wieku namalowali mistrzowie szkoły sądecko-krakowskiej, pozostającej pod wpływem sztuki czeskiej. Pochodzenie cudownego wizerunku nie jest do końca znane. Wiadomo jedynie, że przed 1850 rokiem znajdował się w ołtarzu kościoła w Czernichowie. Nie wiadomo z jakiego powodu po 1850 roku mocno podniszczony obraz został przeniesiony do kościelnego magazynu. W wyniku pierwszej renowacji, przeprowadzonej w latach 1929–1931, obraz wiele zyskał i został uratowany. W 1991 roku został uroczyście przyozdobiony koronami. Wierni upodobali sobie Matkę Bożą Płaszowską jako szczególną opiekunkę życia małżeńskiego i rodzinnego. We wnętrzu świątyni można zobaczyć liczne wota dziękczynne.