Facebook link

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes Porąbka Uszewska - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes Porąbka Uszewska

Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes Porąbka Uszewska

Figura figurę Matki Bożej Niepokalanej z Lourdes we wnęce na zwieńczeniu groty zbudowanej z kamieni. Figurę zdobią kwiaty.
Porąbka Uszewska 363, 32-854 Porąbka Uszewska Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 146656702
Kościół św. Andrzeja Apostoła to także Sanktuarium Najświętszej Marii Panny z Lourdes zwane polskim Lourdes. Przybywają tu liczni pielgrzymi by modlić się przy grocie będącej kopią groty z francuskiego Lourdes, w której miały miejsce słynne objawienia Maryi.

Kościół w stylu neogotyku nadwiślańskiego wybudowano w latach 1910–1918 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, na planie krzyża łacińskiego z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Jego fasadę tworzy wieża zegarowa zwieńczona hełmem o kształcie iglicy i dwie przybudówki z trójkątnymi szczytami. W ołtarzu z lat 1914–1920 znajduje się barokowy obraz Matki Boskiej Pocieszenia w drewnianych sukienkach, w XVIII wieku słynący łaskami.

Budowę groty zainicjował proboszcz ksiądz Jan Palka, który z pielgrzymki do Lourdes w 1900 roku przywiózł gipsowy model groty i butelkę wody z cudownego źródła. Do groty w Porąbce, zbudowanej w 1904 roku, prowadzi arkada z ozdobną kratą, jej elewacja wykonana jest z kamienia. We wnętrzu widać kamienny i wiszące wota, figurę Matki Bożej Niepokalanej, a przy ołtarzyku św. Bernadetty z owieczkami (której w grocie w Lourdes objawiła się Matka Boża) można ze studzienki nabrać wody ze źródła w Lourdes. Jest też kamień z groty we Francji oraz figura świętego Maksymiliana Kolbego.

W sanktuarium uroczyście obchodzony jest dzień 11 lutego z procesją z lampionami do groty w święto Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Odpusty odbywają się w pierwszą niedzielę października z okazji święta Matki Bożej Różańcowej i 30 listopada w dzień św. Andrzeja Apostoła.