Facebook link

Karczma Rzym Sucha Beskidzka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Karczma Rzym Sucha Beskidzka

Karczma Rzym Sucha Beskidzka

Drewniany budynek karczmy z podcieniem.
Rynek 1, 34-200 Sucha Beskidzka Region turystyczny: Beskid Mały i Makowski
tel. +48 338742797
To najsłynniejsza z polskich karczm, unikalna gospoda o ciekawym klimacie, podkreślonym przez półmrok i skrzypiące deski podłogowe. Historia karczmy i jej nazwa nawiązują do legendy o mistrzu Twardowskim, którego sam diabeł porwał z niej na księżyc. Tu też Adam Mickiewicz umieścił akcję ballady Pani Twardowska. Legendę i mickiewiczowską balladę przypomina wiszące przy wejściu godło karczmy z koniem i księżycem.

Po tym jak właścicieli wsi Wielopolscy uzyskali od króla Augusta III przywilej na jarmarki końskie, Sucha stała się osadą targową i prawdopodobnie w 1719 roku na rozstaju dróg postawiono karczmę. Dzisiejszy budynek pochodzi z drugiej połowie XVIII wieku i stoi przy rynku miejskim. Do gospody zjeżdżali podróżni, kupcy załatwiali tu interesy, jedzono, pito i bawiono się. Gościł tu też legendarny mistrz Twardowski i podstępny Mefistofeles oraz beskidzcy zbójnicy z babiogórskim harnasiem Józefem Baczyńskim. W latach 40. XX wieku elewację frontową i boki budynku otynkowano, tył pobielono, dach pokryto papą. Pod koniec lat 60. XX wieku karczmie przywrócono dawny wygląd. Dziś odwiedzają ją mieszkańcy i turyści, by w miłej atmosferze posilić się, odpocząć i zabawić.

To parterowy, drewniany budynek konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce, zbudowany na planie prostokąta, kryty czterospadowym, gontowym dachem z kalenicą i frontowym arkadowym podcieniem z drewnianą, ażurową balustradą. W osi budynku znajduje się sień, dawniej przejazdowa, a po bokach pomieszczenia karczmy.

Drewniane wnętrze kryją stropy belkowane. Regionalny wystrój z ręcznie robionymi ozdobami z bibuły i pająkami, nawiązuje do ludowych tradycji górali żywieckich i babiogórskich. W restauracji i kawiarni podawane są głównie dania kuchni staropolskiej i regionalnej. Czasem gra góralska kapela. W sieni jest sklep ze sztuką ludowa i galeria autografów znamienitych gości.

Przed karczmą od 2005 roku stoi fontanna z herbem miasta oraz głowami Twardowskiego i Mefistofelesa.