Facebook link

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Małopolsce

Cmentarz w lesie. Na zboczu góry widzimy dużo krzyży.
Gorlice Region turystyczny: Beskid Sądecki i Beskid Niski
Małopolska to region, który niejednokrotnie był świadkiem trudnych wydarzeń historii Polski. To właśnie tu toczyły się jedne z najbardziej zaciętych walk w czasie I wojny światowej w latach 1914-1915.

Najpierw front przecinał północną cześć regionu, potem przeniósł się na południe, gdzie polscy żołnierze dzielnie stawiali opór pod Tarnowem i Gorlicami. Podróżując przez Małopolskę można odnaleźć wiele pamiątek po tamtych czasach. Począwszy od obiektów twierdzy Kraków, krakowskie Oleandry, skąd wyruszyła Kampania Kadrowa, muzea, w tym unikalne zbiory Muzeum lotnictwa Polskiego w Krakowie z licznymi zbiorami samolotów bojowych z tamtego okresu oraz liczne cmentarze wojenne zaprojektowane przez wybitnych ówczesnych artystów. Dostojna architektura nekropolii na ziemiach tarnowskiej, gorlickiej i na terenie Beskidu Niskiego nie pozwalają zapomnieć o trudnym losie, bohaterstwie i poświęceniu walczących tu żołnierzy.

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej został wyróżniony w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2021 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

Więcej informacji na: https://visitmalopolska.pl/pl/-/szlak-frontu-wschodniego-wojny-swiatowej-w-malopolsce-1201