Facebook link

Szpilkowo Nowica - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Szpilkowo Nowica

Szpilkowo Nowica

Drewniany jednopiętrowy dom ze spadzistym dachem i zagospodarowanym poddaszem
„Szpilkowo” położone jest we wsi Nowica w Beskidzie Niskim. Jest to miejsce znane z tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek, drewnianych cerkwi i dobrze zachowanych łemkowskich chyż. Wokół stylowego drewnianego domu zbudowanego wedle tutejszej tradycji z bali, rozciąga się las, ukwiecone łąki i piękne widoki, nieopodal kręto przepływa strumyk. To polecane miejsce dla wszystkich co kochają góry, przyrodę, aktywność na świeżym powietrzu, zapach starego drewna i chleba pieczonego na zakwasie, ciepło pieca opalanego drewnem, a jednocześnie lubią komfort i przestrzeń. Znajdą tu coś dla siebie Goście, którzy cenią klimat Beskidu Niskiego: przydrożne krzyże, zapomniane kapliczki, piękne cerkwie i opuszczone wioski, a także Ci co chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, nazbierać grzybów lub poziomek, pojeździć na rowerze, pospacerować, wykąpać się w strumyku z dala od cywilizacji.

Do dyspozycji Gości oddano salon i widokowy taras, zadaszoną wiatę oraz miejsce na ognisko.

Gospodarze oferują znakomitą domową kuchnie, serwują lokalne przysmaki: proziaki, fuczki, podpłomyki lawendowe, polewkę z kiszonego dzięgla leśnego oraz herbatę z ziół zbieranych w okolicy.

Gospodarz pasjonuje się ręczną obróbką drewna, wyczarowując z niego użyteczne i dekoracyjne przedmioty: drewniane łyżki, półki, szafki i rzeźbione ramy.

Gospodarstwo znajduje się na szlaku Małopolskiego Dziedzictwa Kulinarnego.

„Nowickie łyżki”

Gospodarz zaprasza do aktywnego udziału w warsztatach łyżkarskich.

O tutejszym łyżkarstwie przypomina jedyny w Polsce pomnik łyżki i specjalne pomieszczenie w każdym łemkowskim domu. Podczas warsztatów powstanie drewniana misa na łemkowską strawę, której uczestnicy warsztatów skosztują przy użyciu własnoręcznie wykonanej łyżki. Każdy uczestnik pozna tajniki ręcznej pracy z drewnem, a dzieci ozdobią łyżki indywidualnymi wzorami. Swoje dzieło stworzyć można w warsztacie zbudowanym wedle łemkowskiej tradycji.

Pobyty 3-dniowe – (od obiadokolacji w piątek do obiadu w niedzielę). W ramach pobytu, Gospodarze zapewniają dodatkowe atrakcje:

  • poznanie historii łyżkarstwa,
  • wprowadzenie w technikę produkcji łyżek,
  • wykonywanie własnej łyżki pod okiem mistrza,
  • wspólna degustacja łemkowskiej potrawy,
  • specjalnie dla dzieci – malowanie łyżek.