Facebook link

Wieża widokowa Eliaszówka - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Wieża widokowa Eliaszówka

Wieża widokowa Eliaszówka

Zdjęcie wykonane dzięki aparatowi zamontowanemu na dronie. Przedstawia Wieżę widokową Eliaszówka wśród otaczającej ją gęstej zieleni beskidu. Teren porasta las iglasty oraz nieliczne drzewa liściaste. Nieopodal wieży widokowej znajduje się altana dla turystów szukających schroneinia, a wzdłuż trasy wiodącej do wieży można dostrzec znaki informacyjne. Tło stanowią pagórki oraz wzgórza pokryte drzewami.

Piwniczna-Zdrój

Eliaszówka (1023 m n. p. m.) to najwyższy szczyt Gór Lubowelskich w Beskidzie Sądeckim, na granicy polsko - słowackiej.

Znajduje się w grzbiecie biegnącym od Gromadzkiej Przełęczy (938 m) przez szczyt Okrúhla (958 m) w kierunku południowo-wschodnim, w miejscu, w którym grzbiet ten skręca ku północnemu wschodowi, biegnąc dalej przez Świni Groń do Karczmarskiej Góry i Bucznika (669 m), w widły Popradu i Czercza.

Na szczycie tej góry została wzniesiona 20 metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać okoliczne, polskie i słowackie wzniesienia. Po wejściu na stojącą tu wieżę zobaczymy cały Beskid Sądecki, Pieniny Małe, Pieniny i Tatry.
Wejście na górę jest dobrze oznakowane tablicami informacyjnymi. Podczas wędrówki mija się kilka rozległych polan  zapewniających urokliwe widoki. Na trasie znajdują się ławki, na których można usiąść i odpocząć podczas przemierzania trasy. Dla ułatwienia przejścia stromych odcinków szlaku zamontowano schody. Na szczycie Eliaszówki miłośnicy turystki górskiej znajdą również zadaszoną altanę i miejsce na ognisko. Dla pasjonatów dwóch kółek przygotowano tutaj specjalny tor przeszkód.

Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Danuty Szaflarskiej w Piwnicznej: