Facebook link

Wieża widokowa Jaworz Kretówka - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Wieża widokowa Jaworz Kretówka

Wieża widokowa Jaworz Kretówka

Wieża widokowa Jaworz Kretówka oraz wszystko co ją otacza, w tym lasy, nieliczna zabudowa oraz przylegająca do podnóża wieży altana służąca turystom jako miejsce odpoczynku czy też schronienia.
Jaworz ( 918 m n.p.m) to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Została na nim wzniesiona wieża widokowa Jaworz Kretówka.

Pasmo nazywane Łososińskim wznosi się we wschodniej części Beskidu Wyspowego granicząc z doliną Dunajca i zbiornikami zaporowymi Rożnowskim oraz Czchowskim. Od północy stykamy się z mniejszym pasmem Łopusza i Kobyły. Od strony południowej turystycznie biegnie droga krajowa 28 z Nowego Sącza do Limanowej, która wita południowo zachodnie stoki Miejskiej Góry.

Prawie do samego szczytu góry Jaworz dochodzą pola uprawne, przez co tylko wierzchołek Jaworza jest zalesiony. Została tutaj wzniesiona 20 metrowa wieża widokowa Jaworz Kretówka, z której rozciąga się piękny widok na Zalew Rożnowski, Nowy Sącz, Beskid Niski, Beskid Sądecki, a przy dobrej pogodzie nawet na Pieniny i Tatry.
Przy wieży jest pole biwakowe, zadaszony grill i wiata, co sprawia, że jest to dobre miejsce na rodzinny biwak w pięknym, malowniczym otoczeniu.

Najbardziej popularna trasa na wieżę widokową Jaworz Kretówka to niebieski szlak z Limanowej, która zajmuje około 3 godziny. 
Jest też znacznie krótsza opcja, która przewiduje dojazd do końca drogi asfaltowej, pozostawienie auta w tym miejscu i 20 minutowy przemarsz.