Facebook link

Wzgórze Wawelskie Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Wzgórze Wawelskie Kraków

Wzgórze Wawelskie Kraków

Zamek Wawel od strony Baszty Sandomierskiej, oświetlony, na tle kolorowego nieba zaraz po zachodzie słońca. Zdjęcie z drona.
Wawel 5, 31-001 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124225155
Miejsce legendarne i symboliczne, siedziba władców i świadek wielkich historycznych wydarzeń Polski. Wzgórze Wawelskie, wznoszące się nad miastem to miejsce wyjątkowe nie tylko na mapie Krakowa.

Tu miał mieć siedzibę legendarny założyciel miasta, tu grasował smok, tu wreszcie siedzibę mieli królowie i biskupi. Mury Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wspaniałej Katedry, w której podziemiach znajdują się krypty z Grobami Królewskimi, a w jednej z wież umieszczony jest Dzwon Zygmunta, to miejsce, które ściśle związane jest z historią Polski. Wzgórze prawdopodobnie nazywano wąwelem, wądołem ze względu na jego krasowy charakter wapieni, z których powstało, a i także przez wzgląd na liczne jaskinie, w tym tę najpopularniejszą - smoczą.  Geneza nazwy nie jest do końca znana, a naukowcy nadal spierają się czy mogła pochodzić od wąwozu, wyniosłości wśród mokradeł, miejsca obwarowanego czy nawet od nazwy Babel czyli Babilon. Gruntownie przebudowywany przez kolejnych gospodarzy miał lata świetności u upadku, ale zawsze uchodził za miejsce szczególnie ważne dla losów Polski. Wzgórze Wawelskie wiąże się także z twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Zostało utrwalone na płótnie „Planty z widokiem na Wawel” oraz w dramatach „Akropolis” „Skałka”, „Bolesław Śmiały” i „Wyzwolenie”. Wyspiański wraz z architektem Władysławem Ekielskim był także współtwórcą niedokończonego projektu zagospodarowania wzgórza po opuszczeniu go przez wojska austriackie w 1903 r. Choroba i śmierć przekreśliły plany Wyspiańskiego, które zakładały uczynienie z Wawelu polskiego Akropolis.