Powrót
„Cygańskie” wędrówki po mieście
„Cygańskie” wędrówki po mieście
Trasy
Tarnów
Region turystyczny: Tarnów i okolice
Zapraszamy na Cygańskie wędrówki po Tarnowie, na które składają się zwiedzanie Muzeum Etnograficznego i przejazd taborem po ulicach miasta.
Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w Tarnowie: w muzeum znajduje się pierwsza w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze i historii Romów. Ekspozycja obejmuje ozdobne wozy cygańskie, stroje, narzędzia. Warto tutaj przyjechać wiosną lub jesienią, kiedy są organizowane cygańskie widowiska plenerowe (można indywidualnie zamówić pokaz tańców cygańskich w innych terminach) lub pod koniec lipca, gdy wyrusza w trasę ostatni w Polsce tabor cygański.
“Mini tabor cygański”: przejazd taborem cygańskim z Muzeum Etnograficznego ulicami Starego Tarnowa.
„Tajsa” – neon
Neon „Tajsa” to interwencja typograficzna dedykowana kulturze Romskiej. Jest owocem interdyscyplinarnego eksperymentalnego projektu badawczego poszukującego możliwości zapisu języka mówionego. Powstał w związku z wystawą „Tajsa“ dedykowaną społecznościom romskim na świecie.
Neon znajduje się na fasadzie siedziby BWA w Pałacyku Strzeleckim, ul. Słowackiego 1.
Mural poświęcony społeczności romskiej
23 marca 2014 r. w 50. rocznicę ostatecznego zakazu wędrowania i koczowania Romów w Polsce odbyło się odsłonięcie muralu autorstwa Stacha Szumskiego. Mural symbolicznie otworzył „Tajsę” wystawę, której tematem jest refleksja na temat teraźniejszości.
Tajsa to słowo w języku romani, oznaczające w kilku jego dialektach zarówno „wczoraj”, jak i „jutro”. Jednocześnie doskonale określa doświadczenia i egzystencję dużej części Romów europejskich, będących historycznie społeczeństwami wędrującymi. Dla wielu z tych grup teraźniejszość jest jedynym rzeczywistym czasem.
Mural znajduje się przy ulicy Narutowicza 42 niedaleko Wątoku, doskonale widoczny spod kościółka na Burku.