Facebook link

Mural Gitarzysta Oświęcim - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Mural Gitarzysta Oświęcim

Mural Gitarzysta Oświęcim

Mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego przedstawiający kontury ptaka w którego wnętrzu został namalowany gitarzysta koloru czerwonego. Mural znajduje się na ul. Śniadeckiego w Oświęcimiu. Namalowany na poniemieckim bunkrze.
Rodzaj szlaku: tematyczny
ul. Zamkowa, Oświęcim
Tradycją jest, iż znany artysta odsłania w Oświęcimiu zaprojektowany przez siebie mural, nawiązujący tematyką do pokojowego przesłania Life Festival Oświęcim, organizowanego przez Fundację Peace Festival, przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.
Znany polski grafik Andrzej Pągowski ma w dorobku ponad tysiąc plakatów, jest tez autorem ilustracji do książek i prasy, okładek płyt, scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz scenariuszy filmów i teledysków. W momencie, kiedy otrzymałem telefon, ze będę miał możliwość zrealizowania murala tutaj, w Oświęcimiu, pomyślałem, ze jest w tym cos niesamowitego. Obchodzę 35-lecie pracy artystycznej – wiec to dla mnie ważny rok, a wiele lat temu w Auschwitz zginęła cała rodzina mojego ojca. Pomyślałem, ze ja, wracając do Oświęcimia i robiąc ten mural o pokoju, o muzyce daję dowód nie politycznej deklaracji ale pokazuję, ze są ludzie kultury, sztuki na świecie, którzy poprzez swoją pracę deklarują, ze chcą życia w pokoju, nie chcą wojny. Zostawiamy takie symbole a wy zastanówcie się nad tym. Tego typu deklaracje, ślady są ważne. Muzyka jest dla mnie ważna, szczególnie rockowa, dlatego dla Oświęcimia ten mural. (…) Szukałem symbolu, który zaistniałby na ulicy. Miejsce jest genialne, jest czyste, daje artyście szansę na stworzenie mocnego znaku. To nie plakat – starałem się znaleźć raczej mocny znak dla tej ściany. Andrzej Pagowski o GITARZYSCIE (na podstawie wywiadu video publikowanego na: 2012.lifefestival.pl)