Facebook link

Mural Kontrabasiści Oświęcim - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Mural Kontrabasiści Oświęcim

Mural Kontrabasiści Oświęcim

Mural stworzony przez Edwarda Dwurnika przedstawiający kontrabasistów, przedwojennych młodych grajków. Mural znajduje się na ul. zamkowej w Oświęcimiu
Rodzaj szlaku: tematyczny
ul. Zamkowa, Oświęcim Region turystyczny: Tarnów i okolice
Tradycją jest, iż znany artysta odsłania w Oświęcimiu zaprojektowany przez siebie mural, nawiązujący tematyką do pokojowego przesłania Life Festival Oświęcim, organizowanego przez Fundację Peace Festival, przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.
Edward Dwurnik był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej – niepokorny i prowokacyjny, zmienny, nieprzewidywalny i pełen diabelskiego poczucia humoru. Jego prace budzą poruszenie i wywołują skrajne emocje, także wśród twórców najmłodszego pokolenia. Oświęcim to specyficzne miejsce – kojarzy się z muzeum (Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau – przyp. red.) i z Holocaustem. Od razu pomyślałem, ze powinienem namalować przedwojennych grajków, którzy graliby na kontrabasach. Okazało się, ze motywacja organizatorów festiwalu jest odczarowanie tego miejsca – chcieliby, żeby Oświęcim stał się normalnym miastem, nie tylko z traumą tego obozu. Stanęło na tym, ze będą to młodzi ludzie, grający na pięknych, pomarańczowych kontrabasach. Te wszystkie postaci i te piękne instrumenty będą na tle mojego ukochanego błękitu pruskiego. Edward Dwurnik o KONTRABASISTACH (źródło: 2011.lifefestival.pl)