Facebook link

Wokół Pienińskiego Parku - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Wokół Pienińskiego Parku

Wokół Pienińskiego Parku

Zamek Dunajec w Niedzicy
Rodzaj szlaku: rowerowy
Niedzica Region turystyczny: Pieniny i Spisz
Wycieczka prowadzi wygodnymi asfaltowymi drogami, w przeważającej części poza szlakami, do najciekawszych miejsc w Pieninach.
Wyruszamy spod zamku Dunajec w Niedzicy malowniczą drogą prowadzącą południowym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Wkrótce docieramy do wsi Frydman, w której możemy obejrzeć gotycki kościół i renesansowy kasztel. Kolejny przystanek na trasie to Dębno Podhalańskie, miejscowość rozsławiona przez wspaniały XV-wieczny drewniany kościółek wpisany na listę UNESCO. Z Dębna Podhalańskiego szosą nr 969 udajemy się w kierunku Krościenka. Odbijamy jednak w boczne drogi, tak by u stóp gorczańskiego pasma Lubania przejechać przez wsie Maniowy, Mizerna i Kluszkowce. Z tej ostatniej miejscowości pniemy się do ruin zamku Wronin w Czorsztynie. Następnie główną drogą zjeżdżamy do Krościenka, przekraczamy Dunajec i jedziemy wzdłuż rzeki prawie do Szczawnicy. W końcu zjeżdżamy z głównej szosy na wygodną drogę wiodącą wzdłuż Dunajca po słowackiej stronie. Pozwala ona podziwiać niezapomniane krajobrazy pienińskiego przełomu. W miejscowości Czerwony Klasztor pieszą kładką wracamy na stronę polską, do Sromowiec Niżnych. Dalej jedziemy przez Sromowce Wyżne-Kąty i Sromowce Wyżne, docierając do końcowego przystanku na trasie – Niedzicy i zamku. Fragmentami korzystamy ze ścieżki rowerowej VeloDunajec.
Niedzica – Frydman – Dębno Podhalańskie – Maniowy – Mizerna – Kluszkowce – Czorsztyn – Krościenko – Szczawnica – Czerwony - Klasztor – Sromowce Niżne – Sromowce Wyżne – Niedzica