Questy - wyprawy odkrywców. Skarby Małopolski w zasięgu smartfonu i na wyciągnięcie ręki!

Questy - Wyprawy Odkrywców. Młodzi ludzie na łące odkrywają skarb, Małopolska
Jakie tajemnice kryje spiska kraina, co odnajdziemy pod babiogórskimi strzechami, gdzie skosztujemy najlepszych miodów, co znajduje się w łemkowskiej Czarnej Wodzie, gdzie zbójnicy skryli swoje skarby – tajemnice te odkryjemy razem z aplikacją Questy - Wyprawy Odkrywców. To nie tylko świetna, ale także pełna przygód zabawa. Czeka na Was blisko 200 tras po Małopolsce!

Tysiące turystów przemierza trasy wytyczone przez questy. Dlaczego? W poszukiwaniu skarbów. Tak, ale nie tylko. Kolekcjonują też specjalne odznaki, obserwują swoje dokonania w rankingu, ale przede wszystkim… zachwycają się Małopolską. Wędrując w ten sposób przez nasz region wzbogacimy nasz turystyczny skarbiec o blisko 200 bezcennych nagród, a także wspaniałe wspomnienia.

Questy-wyprawy odkrywców to niecodzienny sposób poznawania Małopolski, tej znanej z przewodników, ale też takiej, o której one nie wspominają, takiej, o której do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Jeśli więc spotkacie rodziny, paczkę znajomych czy też samotników z ołówkiem lub smartfonem w ręce, zaczytanych w wartko biegnącą opowieść i co rusz spoglądających z zaciekawieniem na otoczenie, to oznacza jedno – w pobliżu jest quest!

Idźcie ich przykładem. Ściągnijcie aplikację Questy - Wyprawy odkrywców lub weźcie ulotkę z pobliskiej instytucji kultury i ruszajcie odkrywać skarby Małopolski.

Małopolskie wędrówki z zagadkami

W questowanie, czyli gry trenowe dostępne dla każdego i o każdej porze, bawią się setki tysięcy ludzi na całym świecie. Podążając krok za krokiem, wers za wersem - teksty pisane są wierszem! - wsłuchując się w relacje o minionych czasach, nasycają oczy oraz duszę niezwykłymi widokami, muszą jednocześnie pamiętać o ukrytych wskazówkach. Tylko bowiem w ten sposób mogą zebrać komplet punktów i dotrzeć do skarbu.

Questy - wyprawy odkrywców Fundacji Mapa Pasji i Fundacji Calamita obejmują 800 pozycji w całym kraju. Najwięcej z nich, blisko 200, prowadzi po Małopolsce. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że każdy znajdzie quest dla siebie. Oprócz klasycznych pieszych, są i rowerowe, jak „Tenczyn, Tenczynek… Podróż na Zamkową Górę”, oraz kajakowe po akwenach Doliny Karpia. Czeka też pokaźna liczba questów o tematyce przyrodniczej, np. wiodących szlakami malowniczych Pienin, oraz kulturowych, które przybliżą tradycje mieszkańców. Oczywiście są również ścieżki historyczne.

W grupie raźniej - skarby nie tylko górali

Aby poznać dany region od podszewki, warto wybierać questy zgrupowane tematycznie. Powstało np. 50 góralskich, odkrywających skarby górali, ale tych spoza Podhala. Przybliżają one m.in. orawskie legendy, zabierają w łąckie sady, prowadzą przez kliszczacką Kalwarię Tokarską – idealne dla beskidzkich turystów. W ten sposób odkryjemy niezwykłe tajemnice, kulturę, zwyczaje, legendy i tradycje mniej znanych grup górali.

Z „Pogórzańskimi Questami” można niespiesznie przemierzać nie tylko leśne szlaki Małopolski, ale odwiedzać także urocze miasteczka leżące nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych, a bardzo ciekawe. Gdy wybierzemy się „Doliną Karpia” to odkryjemy nie tylko tajemnice królewskiej ryby, ale także miejsca cudownej urody. To także raj dla wszystkich miłośników wody. Żądni przygód i adrenaliny zapewne wybiorą „Jurajskie Wyprawy Odkrywców”, a pasjonaci wyruszą „Szlakiem I Kompanii Kadrowej”. Skarbów na tych ścieżkach jest wiele, trzeba tylko je odkryć!

Skarby w sieci odkrywców odnalezione

Kiedyś turyści wędrowali z przewodnikami w ręku, dziś zdecydowana większość woli zerkać w ekran smartfonów. Choć odkrywcy uwielbiają zatracić się w przeszłości, to jednak lubią korzystać z najnowszych zdobyczy techniki, wygodnych i nowoczesnych zarazem. Wszystkie te warunki spełnia bezpłatna aplikacja „Questy - Wyprawy odkrywców”, dostępna na Android i iOS. To dzięki niej można spontanicznie wyruszyć w świat wspaniałej przygody, odkryć miejsca urzekające, w dodatku takie, które turyści rzadziej wybierają.

Co zrobić, by rozpocząć quest w aplikacji? Nic skomplkowanego. Wystarczy wybrać quest i udać się na miejsce startu. Aplikacja, korzystając z nawigacji GPS, sama będzie nam podsuwać kolejne fragmenty tekstu i zagadki, które należy rozwiązać, by przejść dalej.

Questowanie z aplikacją umożliwia skorzystanie z podpowiedzi lub wskazania drogi do kolejnej pinezki na mapie, jednak gramy fair – każda podpowiedź obarczona jest utratą punktów. Nie jest to więc rozwiązanie dla najambitniejszych wędrowców, takich, którzy samodzielnie chcą pokonać wszystkie przeszkody do skarbu. Trasa jest elastyczna, można zawiesić quest i powrócić do niego w dogodniejszym czasie.

Po Małopolsce z Paszportem Odkrywcy

Wyniki questowiczów, czyli ukończone trasy i zdobyta punktacja trafiają do specjalnego rankingu. Najlepsi gracze już pokonali setki dróg. Ukończone z aplikacją zliczają się automatycznie, a papierowe należy wpisać samemu. Warto, ponieważ za ich ukończenie przyznawane są odznaki PTTK „Questy – Wyprawy odkrywców” i inne wyróżnienia. W aplikacji kolekcjonujemy też dyplomy i wirtualne skarby. Co warto podkreślić wielu questowiczów decyduje się jednak na wbijanie tradycyjnych pieczątek do Paszportu Odkrywcy.

Questujcie więc i odkrywajcie skarby Małopolski!

 

„Questy - Wyprawy Odkrywców". Oto trasy w  województwie małopolskim. Zapraszamy

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści