Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Bobowa

Bobowa

Figura koronczarki na środku fontanny na Rynku w Bobowej
Bobowa – to miasto położone w powiecie gorlickim nad rzeką Białą ma długą i burzliwą historię. Pierwsza wzmianka pojawia się w dokumencie z 1339 roku, ale o Bobowej, a dokładnie dowódcy chorągwi Zygmuncie z Bobowej, wspomina także Jan Długosz w swoich Kronikach. Bobową trawił ogień i dziesiątkowała zaraza, ale miasteczko odradzało się po każdym kataklizmie. Tu rozwijały się cechy rzemieślnicze, funkcjonowały z powodzeniem jarmarki. Koronka klockowa, którą się tutaj wykonuje od stu lat, jest jedną z rękodzielniczych wizytówek miasta. Tu wreszcie pielgrzymują chasydzi, na grób cadyka Salomona ben Natana.

Bobowa była bogatym miastem, o czym świadczą między innymi kamienny kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, jak i dwie drewniane świątynie. Po 1732 roku sprowadzono tu Żydów, którzy dość szybko zadomowili się i mogli się pochwalić zamożną gminą wyznaniową. Wydarzeniem, o którym pisały gazety i obiło się wielkim echem nie tylko w Polsce, ale też w świecie, było wesele córki Bencjona Halberstama - Nechamy Goldy z Mojżeszem Stemplem - synem właściciela hoteli z Krakowa. Miało miejsce 10 marca 1931 roku i trwało kilka dni. Bawiło się na nim tysiące osób. Przed II wojną światową Bobowa była znanym ośrodkiem chasydyzmu, a dynastia cadyków Halberstamów, prowadziła tu szkołę talmudyczną (jesziwę). W czasie wojny, w 1941 roku Niemcy utworzyli tu getto. Po wojnie Żydzi już nie wrócili do Bobowej. Ci, którzy się stąd wywodzą mieszkają między innymi w Izraelu, Anglii, Stanach Zjednoczonych.

Dziś to miasto zespołów regionalnych i ręcznego wyrabiania koronki klockowej, która powstaje w wyniku wiązania wielu nici (tradycyjnie lnianych) nawijanych na podłużne drewniane szpule zwane klockami. Dzięki temu powstają piękne ażurowe wyroby z różnymi motywami i wzorami. Początki koronkarstwa w Bobowej sięgają XVI w., ale jego rozkwit przypada na początek XX w., ponieważ w 1899 r. w miejscowości założono Krajową Szkołę Koronkarską. Jej uczennice zdobyły brązowy medal na wystawie w Saint Luiz w 1902 r. oraz złoty medal w San Francisco w 1905 r. Obecnie nigdzie indziej w Polsce ten rodzaj rękodzieła nie jest tak popularny, jak w tej okolicy. Od 2000 r. odbywa się w Bobowej Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, podczas którego prezentowane są różne koronki, odbywają się kiermasz i warsztaty, a także wystawa pokonkursowa. Przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa działa Galeria Koronki Klockowej, gdzie można zapoznać się z pracą koronczarek i jej efektami, a także kupić wyroby bezpośrednio od rzemieślników.

Bobowa jest także miejscem pielgrzymek chasydów z całego świata. Przyjeżdżają na grób cadyka Salomona ben Natana. twórcy jesziwy. Zachodzą na cmentarz, ale także do synagogi.

Najprawdopodobniej w Bobowej urodził się Wojciech Bobowski (ok. 1610–1675), znany jako Ali Ufki lub Ali Ufki Bey, muzyk, tłumacz, dyplomata, malarz i uczony. W 1638 r trafił do osmańskiej niewoli, a potem na dwór sułtana, gdzie przechodząc na islam rozpoczął karierę dyplomaty i tłumacza. Jego utwory muzyczne stanowią kanon muzyki osmańskiej XVII w. W Bobowej urodził się również Emil Czech, plutonowy Wojska Polskiego i trębacz. Miasto odwiedził Józef Piłsudski i Stanisław Wyspiański. Rysunki krakowskiego malarza pokazują Bobową tuż przed pożarem.


Powiązane treści