Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 256 Pasieka Otfinowska

Cmentarz wojenny numer 256 Pasieka Otfinowska

Cmwntarz 256 Pasieka Otfinowska

Pasieka Otfinowska, 33-270 Pasieka Otfinowska Region turystyczny: Tarnów i okolice

Otoczony polami cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej, to bardzo ciekawa i ładna nekropolia położona przy wysokim wale przeciwpowodziowym nad Dunajcem, na skraju wsi Pasieka Otfinowska, w gminie Żabno, w powiecie tarnowskim. Malowniczy cmentarz można oglądać z korony wału.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do VIII okręgu brzeskim, w którym są 52 takie cmentarze.

Cmentarz zaprojektował Johann Watzal na planie prostokąta o powierzchni 1064 m2. Znajdują się tu pojedyncze i zbiorowe mogiły 189 żołnierzy armii austro-węgierskiej, z których zidentyfikowano 61, poległych w grudniu 1914 roku oraz w maju 1915 roku, w czasie wielkiej ofensywy wojsk austro-węgierskich i niemieckich, zwanej bitwą pod Gorlicami, która zmusiła wojska rosyjskie do wycofania się na wschód. Duże straty poniósł 66 Pułk Piechoty Austro-Węgier składający się głównie ze Słowaków oraz Węgów i Rusinów.

Cmentarz zlokalizowano przy wale przeciwpowodziowym, przy drodze prowadzącej do przeprawy promowej na Dunajcu. Pomnik centralny to masywny, betonowy postument z wysokim, drewnianym, rzeźbionym krzyżem łaciński, stylizowaną kapliczką oraz wnękami z czterech stron, w których zamontowano tabliczki z nazwiskami poległych. Od furtki do krzyża prowadzi szeroka alejka, a po obu jej stronach umieszczono rzędy nagrobków ocienionych drzewami. Są to betonowe cokoły zwieńczone żeliwnymi krzyżami łacińskimi o rozszerzonych końcach ramion, projektu Mayra, oraz krzyżami łacińskimi projektu Watzala, wykonanymi z płaskownika, krytymi daszkami z ząbkowanej blachy. Cmentarz otacza niski, betonowy murek z wejściem przez niską, dwuskrzydłową, drewnianą furtkę osadzoną na betonowych słupach. Na boku ogrodzenia znajduje się tablica z płaskorzeźbionym krzyżem, zwieńczona trójkątnym daszkiem. Bramka wejściowa na cmentarz wychodzi na prywatne gospodarstwo, dojść można schodząc z wału i przeskakując przez mur.

Po drugiej wojnie światowej zapomniany cmentarz niszczał naturalnie, był też dewastowany. W latach 90. XX wieku gruntownie go odnowiono i uporządkowano teren, usunięto część drzew i zakrzaczenia, pozostawiono trzy stare dęby zasadzone przez Austriaków, wyremontowano ogrodzenie i wykonano furtkę, odmalowano krzyże, postawiono nowy drewniany krzyż i założono tabliczki imienne, zmontowano tablicę informacyjną. Planowane jest doprowadzenie drogi.


Powiązane treści