Filharmonia Krakowska Kraków
ul. Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków
tel. +48 126198751
tel. +48 506625430
Gmach użytkowany jest przez Filharmonię Krakowską imienia Karola Szymanowskiego od chwili jej zaistnienia, czyli od lutego 1945 roku. Budynek jest wzorowany na słynnym budynku Viktora Horta - Maison du Peuple w Brukseli z 1897 roku. Zaprojektowany przez Józefa Pokutyńskiego Dom Katolicki, wybudowany został w 1931 roku. Inicjatorem budowy był Kardynał Książę Adam Sapieha. Konstrukcja gmachu opiera się na kształcie litery „L”. Aby budynek dobrze wyglądał od strony ulicy Franciszkańskiej i Plant, front elewacji tworzy najważniejszy element architektury gmachu. Fasadę zwieńcza kartusz z herbem "Trzy Korony". Elewacja budynku i sala koncertowa mają charakter neobarokowy, a reszta pomieszczeń jest modernistyczna.
Głównym elementem wystroju Filharmonii i zarazem najokazalszym instrumentem są organy firmy Johannes Klais - Orgelbau Bonn. Zostały przekazane do użytku w 1996 roku w miejsce instrumentu zniszczonego pięć lat wcześniej. Ogromny pożar doszczętnie strawił większość pomieszczeń, w tym salę koncertową i mieszczące się w niej organy firmy Alexandra Schukego z Poczdamu. Krakowianie do dziś wspominają przerażający jęk, jaki wydawały topniejące pod wpływem gorąca piszczałki.
Sala widowiskowa licząca ponad 700 miejsc jest największą salą koncertową Krakowa. Fotele w ostatnim rządzie znajdują się na specjalnym podwyższeniu. Specjalne moduły estrady pozwalają na podniesienie i ustawienia amfiteatralne orkiestry. Na scenie jest zapadnia dla fortepianu.
Podczas remontu (2017-2020) poprawiona została akustyka sali koncertowej. Specjalne drzwi w większym stopniu tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, od ulicy Zwierzynieckiej, po której jeżdżą tramwaje. Ekrany akustyczne nad estradą i widownią zostały opracowane przez pracownie akustyczne krakowskich uczelni technicznych: AGH i Politechniki Krakowskiej. Sala jest klimatyzowana. Budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Osoby poruszające się na wózku mogę udać się na pierwsze piętro, na którym najczęściej odbywają się koncerty kameralne, a także mają dostęp do spotkań i wystaw w Sali Złotej.
Oprócz sali koncertowej Filharmonia dysponuje także dwiema salami przeznaczonymi do muzykowania kameralnego (Sala Złota i Sala Błękitna). Ciekawostka: w tej ostatniej w 1938 debiutował jako poeta Karol Wojtyła, znany na świecie jako papież Jan Paweł II.