Winnica Wzgórze Nadziei Jamna
Dominikanie osiedlili się w Jamnej w 1992 roku, gdy w przekazanym przez gminę opuszczonym od lat, zrujnowanym budynku danej szkoły powstał ośrodek duszpasterstwa akademickiego, założony przez charyzmatycznego dominikanina z Poznania ojca Jana Górę. Dla założyciela miejsce to miało szczególną wymowę, gdyż było naznaczone traumą krwawych wydarzeń z września 1944 roku, kiedy niemieccy żołnierze w odwecie za wspieranie partyzantów wymordowali sporą część mieszkańców wsi, w tym kobiety i dzieci. Misją ośrodka, który od początku łączy funkcję duszpasterską z animacją wydarzeń kulturalnych, stało się przywrócenie temu miejscu ducha nadziei. Jednym z elementów owej „duchowej rekultywacji” było założenie niewielkiej, symbolicznej winnicy, która została posadzona w latach 1992–1993. Było to nawiązanie do tradycji biblijnej a także do spuścizny dominikańskiej, gdyż przy wielu klasztorach tego zgromadzenia od wieków kultywuje się uprawę winnej łozy.
Po niespodziewanej śmierci założyciela w 2015 roku do jego idei związanych z winnicą nawiązuje kolejny kustosz tego miejsca ojciec Andrzej Chlewicki. Z jego inicjatywy pojawił się w Jamnej bodaj najlepszy i najbardziej doświadczony zakonny winogrodnik i winiarz w Polsce ojciec dr Marek Grubka, teolog i kulturoznawca, a także absolwent Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle oraz podyplomowych studiów na kierunku enologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej ojciec Marek przebywał w zgromadzeniu dominikanów przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu gdzie przyczynił się do rekonstrukcji historycznej winnicy istniejącej przy tym klasztorze od 1226 roku.
Jego dziełem jest także obecnie istniejąca w Jamnej winnica, zrealizowana wiosną 2021 roku. Zajmuje ona obszar około 40 arów na łagodnie pochylonym ku południowi zboczu, na dość znacznej wysokości około 450 metrów n.p.m. Posadzonych tam zostało 1500 winnych krzewów z sześciu wyłącznie białych odmian winorośli.