Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka

Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka

Na pierwszym planie widoczne są obrazy w czarnych ramkach wiszące na białych ścianach, lustro nad białym kominkiem oraz krzesła i stolik. Po prawej pod ścianą stoi ozdobna kanapa a za nią krzesło. Podłoga jest bardzo ozdobna z ułożonym wzorem. Pod sufitem widać część żyrandola na świeczki.

ul. Zamkowa 1, 34-200 Sucha Beskidzka Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa

tel. +48 338742605
Mało który z zamków w Polsce zasłużył na miano „małego Wawelu” tak, jak rezydencja w Suchej Beskidzkiej. Jej renesansowo-barokowe wnętrza mieści dziś Muzeum Miejskie, które opowiada o tradycjach, kulturze i historii regionu.

Był 1405 rok, kiedy pojawiała się pierwsza wzmianka o mieście Sucha Beskidzka. Można się o tym dowiedzieć, zwiedzając wystawę historyczną - "Zamek i miasto Sucha Beskidzka". Można na niej przyjrzeć się poszczególnym rodom szlacheckim zamieszkującym rezydencję, jak również poznać historię przekazywania sobie dóbr suskich. W muzeum także wystawy, na których prezentowane są zbiory malarstwa, stanowiące część kolekcji obrazów zebranych przez Habsburgów żywieckich wraz z kolekcją broni białej i palnej. Muzeum prezentuje również wystawę archeologiczną  "Najstarsze osadnictwo w dolinie rzeki Skawy" oraz wystawy na temat historii miasta i regionu babiogórskiego (kolekcja etnograficzna w "Domku Ogrodnika"). 

Muzeum posiada następujące działy: historyczny - kolekcja artystyczno-historyczna działu mieści się na I piętrze południowo-wschodniego skrzydła zamku; archeologiczny - umiejscowiony jest na parterze tegoż skrzydła; etnograficzny - obrazujący tradycyjną kulturę ludową Górali Babiogórskich i Żywieckich, usytuowany jest w budynku „Domku Ogrodnika”, który położny jest w zachodniej część parku zamkowego oraz edukacji i promocji. Muzeum prezentuje również: dzieła sztuki - malarstwo, pamiątki, starodruki, ryciny związane z historią zamku oraz Parafią Suską z okresu od XVI do XVIII w., dokumenty, fotogramy, pamiątki związane z historią Suchej Beskidzkiej, malarstwo nowożytne z kolekcji prywatnej (tzw. kolekcja habsburska), wystawę archeologiczną „Najstarsze osadnictwo w dolinie Skawy” z artefaktami pozyskanymi z dna zbiornika w Świnnej Porębie (obecne Jezioro Mucharskie), wystawę z przejętych w 2017 roku zbiorów Marii i Emila Zegadłowiczów z Gorzenia Górnego pt. „Miłość do człowieka – miłość do sztuki – miłość do natury, wystawę najstarszych fotografii z Suchej (1893). 


Powiązane treści