Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Jesienny Redyk Szczawnica

Jesienny Redyk Szczawnica

Stado owiec podczas redyku

34-460 Szczawnica Region turystyczny: Pieniny i Spisz

Data i godzina rozpoczęcia: piątek, 11 października 2024 14:00
Data i godzina zakończenia: sobota, 12 października 2024 17:00
Organizator: Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnica, Miasto i Gmina Szczawnica
34-460 Szczawnica
W tym roku Redyk świętujemy przez dwa dni! 12 października stado liczące ponad 2000 owiec przejdzie w jesiennym redyku ulicami Szczawnicy. Spęd owiec będzie miał charakter pięknego widowiska kierowanego do turystów.

Każdego roku jesienią do Szczawnicy ściągają nawet setki turystów z innych miast Polski. Ma to związek z odbywającym się w górach redykiem jesiennym.
Redyk jesienny to tradycyjne święto wywodzące się z dawnej gospodarki pasterskiej. Pod nazwą tą kryje się uroczyste zakończenie  trwającego przez kilka miesięcy  wypasu owiec, na które przyjeżdżają turyści z całego kraju. Tegoroczny odbywać się będzie 11 i 12 października. Owce wyruszą ze Szczawnicy-Malinów. Oprócz przemarszu owiec będzie można spróbować bacówkowych wyrobów, posłuchać kapel góralskich, czy poznać kulturę Podhalan.

Zapraszamy na to wyjątkowo widowiskowe wydarzenie kulturalne odbywające się w samym sercu Pienin- Redyk Jesienny w Szczawnicy. Podczas wydarzenia prezentowana jest jedna z najstarszych tradycji regionu – redyk w języku gwary nazywany „uosod”.
W programie:

  • pokaz pucenia oscypka- spotkanie z Bacą Wiesławem Hrycem, który opowie, jak wygląda życie na bacówce. Dowiecie się min. jak powstają oscypki, bundz. Czym jest puciera, kosar, wata czy redykołki....
  • usłyszycie dźwięki instrumentów pasterskich, dowiecie się, jak powstają. Wiele ciekawych informacji na temat historii tych instrumentów pasterskich i ich budowy przedstawi znakomity Andrzej Budz. Budowniczy instrumentów,  utalentowany muzykant, laureat wielu festiwali, organizator warsztatów budowy instrumentów. Dowiecie się czym jest trombita, piszczałka, dudy czy też rogi pasterskie. 
  • będziecie mogli zobaczyć sztukę Jana Malinowskiego " Wesele. cz.1 na Bacówce", podczas której poznacie tradycje i zwyczaje górali.

Serdecznie zapraszamy Was już w piątek, października od godz. 14.00. Na scenie plenerowej PKL Palenica rozbrzmi trombita, piszczałki,  góralska muzyka, śpiew i taniec. 

W programie także występy:

  • Kapela Wyhajtani z góralską nutą!
  • Zespół Góralski Naso Gròmada ze Scownic 
  • Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy'' z Krościenka nad Dunajcem 
  • Zespół Regionalny ,,Małe Pieniny" z Krościenka nad Dunajcem 
  • Muzyka Świata- Megitza 
  • Góralski Folk- Turnioki 

Jeśli chcecie poczuć wyjątkowy klimat tego wydarzenia i zobaczyć, jak dawniej sprowadzano owce z hal, przybywajcie do Szczawnicy! Nie może Was zabraknąć!


Powiązane treści