Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz żydowski Chrzanów

Cmentarz żydowski Chrzanów

Kilkadziesiąt kamiennych nagrobków żydowskich (macew) stojących w rzędach, niektóre przechylone, z napisami w języku hebrajskim. Pomiędzy nagrobkami trawa. Po lewej z tyłu fragment pomarańczowo-żółtej elewacji budynku. Na cmentarz padają promienie słoneczne.

ul. Borowcowa, 32-500 Chrzanów Region turystyczny: Oświęcim i okolice

tel. +48 326235173
Znajdujący w Chrzanowie cmentarz żydowski (kirkut) pochodzi z połowy XVIII wieku. Znajduje się tam około 1500 macew, z których najstarsza pochodzi z 1802 roku. W ohelu (grobowcu) północnym pochowano zmarłego w 1828 roku Szlomo Bochnera, ucznia Elimelecha z Leżajska. W ohelu południowym spoczywają przedstawiciele dynastii Halbersztamów.

Nekropolia ma powierzchnię 1,6 hektara. Dzięki wykonanym pracom inwentaryzacyjnym sporządzono spis nagrobków. Wiele z nich posiada wartość zabytkową i artystyczną. W północnej części cmentarza znajdują się trzy wyjątkowe nagrobki z połowy XIX wieku, które mają wyryte trzy ryby splecione w gwiazdę Dawida. Warto dodać, że pochowano tam ludzi zajmujących znaczące stanowisko w społeczności żydowskiej.

Na cmentarzu znajduje się również pomnik upamiętniający 27 Żydów z Chrzanowa rozstrzelanych we wrześniu 1939 roku w Trzebini. Pomnik wspomina także ostateczną zagładę Żydów z Chrzanowa w lutym 1943 roku.

W latach 2005–2007 staraniem gmin żydowskich i samorządu lokalnego Chrzanowa została przeprowadzona gruntowna renowacja nekropolii. Odbudowano i wzmocniono mur, wykonano nową bramę wejściową, poskładano rozbite nagrobki i usunięto zbędny drzewostan. W uroczystości otwarcia odnowionego cmentarza wziął udział naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, oraz potomkowie żydowskich mieszkańców Chrzanowa z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemiec, a także przedstawiciele tamtejszych gmin żydowskich. 


Powiązane treści