InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego
Plac Wszystkich Świętych 2, 31-004 Kraków
Region turystyczny: Kraków i okolice
To tutaj, w jednym miejscu, w centrum i zarazem sercu Krakowa, można zdobyć wszystkie informacje o mieście oraz odkryć ludzi, którzy tworzą współczesny Kraków. Zapraszamy codziennie, od godz. 9 do 19. Można przyjść, pooglądać, posłuchać, poczytać i zabrać cząstkę stolicy Małopolski do swojego domu.
W otwartym w 2022 roku concept store znalazły się wyroby podzielone na sekcje tematyczne, takie jak lifestyle, moda, smak, literatura i muzyka. O autorską selekcję głównej linii produktów poprosiliśmy wówczas kuratorów. W Kraków Story można znaleźć prace znanych, krakowskich twórców – m.in. ubrania od Pat Guzik czy Antoniny Kondrat, autorską biżuterię z Todoro, unikatowe wyroby z Krakowskiej Huty Szkła, związaną z Krakowem literaturę, a nawet miód z pobliskich ekologicznych pasiek Morawskich czy kawę z krakowskich palarni. Obecnie część oferty oparta jest także na otwartym naborze wystawców – zachęca InfoKraków.
Kraków Story to także miejsce spotkań i licznych warsztatów, gdzie twórcy związani z Krakowem zdradzają tajniki swojej pracy oraz przywracają blask dawnym, ale i tym nowym rzemiosłom, zawodom i przedmiotom. Wśród organizowanych w naszej przestrzeni wydarzeń znalazły się m.in. warsztaty tworzenia biżuterii, spotkania poświęcone odpowiedzialnej modzie, cupping krakowskich palarni kawy czy spacery literackie z Łukaszem Wojtusikiem.
Przestrzeń jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.
Pawilon Wyspiańskiego, w którym znajduje się Punkt InfoKraków, ma również bardzo ciekawą historię. Wzniesiono go bowiem na niezagospodarowanym placu po wyburzeniu dwuosiowej kamienicy Pod Lipkami. Miejsce to dość długo świeciło pustkami. Liczne konkursy architektoniczne i dyskusje przybrały realne kształty dopiero po sugestii Andrzeja Wajdy w 1998 roku. Reżyser, podczas Festiwalu Kraków 2000, zaproponował budowę pawilonu „Wyspiański 2000” (nosi teraz nazwę Pawilon Wyspiańskiego). Koncepcja przewidywała również wkomponowanie trzech niezrealizowanych witraży Stanisława Wyspiańskiego w ścianę frontową budynku.
Budowę, według projektu Krzysztofa Ingardena, rozpoczęto w 2005 roku. W 2007 roku, kiedy pawilon został został otwarty, na ścianie frontowej wyeksponowano – wspomniane wcześniej – witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego, które wykonał Piotr Ostrowski. Witraże przedstawiają: Świętego Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego.
Budynek jest również interesującą formą architektoniczną. Jego fasadę tworzą ceglane, ruchome płytki, które są zamocowane na metalowych prętach. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu płytek jest możliwe właściwe doświetlenie wnętrza.
To także Miejsce Przyjazne Rowerzystom – MPR
InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego, prowadzony jest przez Miasto Kraków. Znajduje się również w sieci Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.