Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew św. Paraskewy Kwiatoń

Cerkiew św. Paraskewy Kwiatoń

Na pierwszym planie łąka z kwiatami. Za drewnianym ogrodzeniem z wejściem z łukiem, daszkiem z drewna z małą kopułą z krzyżem stoi drewniana cerkiew z najniższą częścią - prezbiterium z odrębnym dachem i wieżyczką z kopułą i krzyżem od lewej, wyższą nawą również z odrębnym dachem i wieżyczką z kopułą i krzyżem oraz dominującą nad całością smukłą wieżą z dachem i baniastym zwieńczeniem z krzyżem. Za nią widać pojedyncze drzewa i krzewy. Nad nią pogodne niebo.

Kwiatoń Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183530720
Cerkiew została wzniesiona najprawdopodobniej w drugiej połowie XVII wieku, choć tradycja podaje rok 1700. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Ze względu na swoje proporcje uważana jest za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce. Cerkiew ta stanowi klasyczny przykład łemkowskiej architektury cerkiewnej, choć w XIX i XX wieku była wielokrotnie remontowana. Świątynia jest trójdzielna, a poszczególne części zbudowane są na rzutach kwadratu. Składa się z wąskiego prezbiterium, wyraźnie oddzielonej nawy oraz babińca z najwyższą na Łemkowszczyźnie wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej z izbicą ozdobioną falbanką. Ściany cerkwi, strzeliste dachy namiotowe łamane uskokowo i baniaste hełmy z pozornymi latarniami są podbite gontem. Wnętrze świątyni zdobi unikalna polichromia z 1811 roku o motywach figuralnych i ornamentalnych, która po niedawnym odnowieniu zachwyca głębokimi kolorami. Na uwagę zasługuje również ikonostas Michała Bogdańskiego z 1904 roku oraz dwa ołtarze boczne z ikonami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Zdjęcia z Krzyża. Cerkiew pełni obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego i podlega parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uściu Gorlickim. W 2013 roku cerkiew została wyróżniona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Powiązane treści